VIDEO / FCSB - pas mare către titlu după 2-0 cu CSU Craiova

Perspectiva distanțării de marii rivali de la CFR Cluj în clasament i-a făcut pe jucătorii lui Nicolae Dică să înceapă tare derby-ul cu CSU Craiova. După doar 6 minute, Momcilovic s-a lipit de gol în urma unei lovituri libere executată de Budescu. A fost al patrulea gol reușit de jucătorul gazdelor în acest sezon. Oltenii nu s-au pierdut cu firea și au fost foarte aproape de egalare în minutul 39, atunci când Mitriță și-a bătut joc de o ocazie excelentă.

Pentru cei care au jucat la pariuri pe cornere, n-a fost deloc un meci bun - primul corner a fost executat în minutul 44 și le-a aparținut oaspeților. Aceștia s-au năpustit pe finalul primei reprize spre poarta gazdelor, dar Bălgrădean (captură foto: Telekom Sport) s-a opus golului. Portarul lui FCSB s-a lovit serios în urma ciocnirii violente cu Răzvan Popa și a avut nevoie de intervenția echipajului medical de pe ambulanță. Ulterior, Bălgrădean și-a revenit miraculos și a continuat meciul.

Dică a făcut două schimbări inspirate la pauză - i-a trimis în teren pe Teixeira și Florin Tănase, iar cei doi au contribuit la golul de 2-0. Teixeira a scos un penalty după ce a fost busculat în careu de Dimitrov, iar Fl. Tănase (captură foto: DigiSport) a înscris fără probleme de la punctul cu var.

Pentru Craiova, meciul de la București a fost unul capital. Înfrângerea de pe ”Național Arena” i-a scos definitiv din cărțile pentru titlu pe jucătorii lui Devis Mangia. Pe locul trei, CSU Craiova e acum la 7 puncte în spatele liderului FCSB și la cinci de ocupanta locului doi - CFR Cluj.

Pentru trupa lui Dan Petrescu urmează trei meciuri la rând departe de casă, cu Viitorul, CSM Iași și FCSB! Asta în condițiile în care echipa lui Dică joacă în următoarele trei etape cu Astra și Viitorul (în deplasare) și cu CFR (acasă) pe 28 aprilie - momentul adevărului din acest play-off. "Presiunea e la ei. Sunt disperați că nu au câștigat titlul de doi ani", a declarat Dan Petrescu (foto: sportpictures.eu) înaintea meciului cu Astra, care le-a oferit steliștilor un cadou nesperat în cursa pentru titlu.

FCSB e lider în clasament, cu 38 de puncte, cu două peste locul doi ocupat de CFR Cluj. Podiumul este încheiat de CSU Craiova, cu 31 de puncte. Oltenii sunt în mare pericol - riscă să piardă și acest loc, Viitorul lui Hagi fiind la doar două puncte în spate.

Mai jos e un montaj cu cele mai importante faze ale meciului dintre FCSB și CSU Craiova:

GIGI BECALI: ”A fost așa cum credeam! Craiova e echipă valoroasă, pasează bine, joacă frumos, dar nu are puterea să ne învingă. Nu au avut puterea să ne dea gol. Noi, pe lângă faptul că am bătut cu 2-0, am avut și alte ocazii. A fost diferență de gabarit. Încă nu e ceea ce-mi doresc eu, pentru că eu la 2-0 vreau mai multă posesie, dar e bine! Avem un avantaj față de CFR, dar campionatul se joacă, mai sunt 6 etape. Cum aș putea să-i reproșez ceva lui Dică, când am condus la pauză, am avut ocazii și nu am avut nicio emoție?...Și a făcut și o schimbare inspirată la pauză, că i-a băgat pe Teixeira și Tănase. E antrenor de geniu!”

La interviurile de după meci, Budescu a ”explodat” la adresa lui Dică, cel care l-a scos la pauză."Nu știu ce s-a întâmplat. Eu n-am pățit nimic, nu știu ce au pățit ei...Normal că sunt supărat, mă simt nerespectat. În această seară m-am simțit folosit. Și-au făcut treaba cu mine, m-au scos la pauză. Nu știu de ce. Eu cred că jucătorii merită mai mult respect. Nu mi-a dat (nn - Nicolae Dică) nicio explicație. Probabil mâine o să vorbesc. Nu mi se pare normal ce au făcut ei în această seară. N-am înțeles schimbarea. În vară discutăm dacă mai rămân”, a tunat Budescu (foto: sportpictures.eu).

NICOLAE DICĂ, antrenor FCSB: ”Am vorbit cu Budi înainte de joc, știam că are o problemă la genunchi. I-am spus să dea totul 45 de minute și apoi îl voi menaja. Vom avea o discuție cu el și la final. La pauză nu am mai avut timp să îi explic. Știa că nu va juca tot meciul. În prima repriză am avut niște găuri în zonele centrale. Budi nu reușea să coboare cu omul lui. Trebuia să devenim mai compacți. L-am introdus pe Florin Tănase, un jucător mult mai bun din punct de vedere defensiv".

DEVIS MANGIA, antrenor CSU Craiova: ”Ştiam că sunt periculoşi la fazele fixe, au fost mai buni ca noi, pregătisem un alt stil de joc, au înscris repede, am fost nevoiţi să schimbăm modul în care am pregătit această partidă. Trebuie să ne apărăm poziţia a treia, e firesc că primele două locuri nu le mai putem atinge. E normal ce au spus elevii mei, că nu mai avem şanse la titlu. Băluţă trebuie să joace şi să nu vorbească prea mult...Dacă am ceva de vorbit cu jucătorii, le transmit în vestiar. Nu pot să spun că am făcut un meci prost, dar în ultimii 16 metri a apărut problema”.