Ţucudean a rezolvat calificarea din primul meci cu Alashkert. RB Leipzig - Craiova 3-1 (VIDEO)

Campionii României s-au răzbunat pentru nereuşita din Champions League pe armenii de la Alashkert. La Erevan, CFR Cluj a preluat conducerea pe tabelă după numai cinci minute - lansat excelent, Ţucudean (captură foto: digisport) l-a învins pe portarul gazdelor cu o super-execuţie. Golul a venit după o ocazie mare ratată de Păun în minutul 2 al partidei.

Vezi AICI cele mai importante faze din meciul de la Erevan.

Deşi au etalat o formulă defensivă, cu 5 fundaşi în linie şi un singur vârf împins, armenii au făcut faţă tot mai greu atacurilor jucătorilor lui Toni Conceicao. În aceste condiţii, golul doi a venit logic în poarta lui Cancarevic. Portarul sârb al lui Alashkert s-a recunoscut din nou învins de Ţucudean - de data asta din penalty, în minutul 49.

Pariază pe victoria CFR-ului cu FC Voluntari la o cotă mărită de 10.00!

Returul va avea loc peste o săptămână, la Cluj. Dacă o va elimina pe Alashkert Erevan, campioana României se va duela în play-off-ul Europa League cu învingătoarea dintre Legia Varşovia şi Dudelange. "Este foarte important pentru întreaga echipă să ne calificăm în grupe. Dacă vom ajunge în play-off, va fi un pic mai dificil. Este o presiune, dar cred că asta ne poate ajuta pe toți să câștigăm", a declarat Antonio Conceicao înaintea partidei din Armenia.

Vezi AICI reuşita lui Martic din poarta lui RB Leipzig.

Într-un alt meci, CSU Craiova a cedat cu 1-3 pe terenul puternicei formaţii RB Leipzig. Martic (foto: telekomsport.ro) a marcat golul de care jucătorii lui Devis Mangia se vor agăţa în returul de săptămâna viitoare de pe "Ion Oblemenco". Nemţii nu au forţat şi au deschis scorul în minutul 25 al meciului cu Craiova, prin Konate. Matheus Cunha şi Yussuf Poulsen au făcut apoi 3-0 în ultimul sfert de oră.

Cu Moţi şi Keşeru din primul minut pe teren, Ludogoreţ a câştigat cu 1-0 acasă meciul cu bosniacii de la Zrinjski. Golul victoriei bulgarilor a fost marcat de Moţi, în minutul 16.

Vezi AICI golul marcat de Cosmin Moţi.

A fost primul meci al brazilianului Paulo Autuori pe banca bulgarilor, care vizează a cincea calificare în grupele cupelor europene începând din 2013.

Cote bune, ofertă bogată, servicii de top >>> joacă la agenția recomandată!