Simona trece și de Garcia la Roma și își păstrează locul 1. Wozniacki, out din turneu!

Victoria Simonei Halep în sferturi la Roma în fața Carolinei Garcia a completat o zi perfectă pentru jucătoarea noastră, care înaintea meciului a aflat vestea pe care o așteptau toți fanii româncei - principala contracandidată la locul 1 mondial, Caroline Wozniacki (foto: wikipedia.org) a pierdut surprinzător în două seturi, 3-6, 1-6, la Anette Kontaveit (nr. 26 mondial) și a ieșit din calcule. În plus, eliminarea danezei i-a netezit drumul Simonei spre câștigarea turneului.

Simona trebuia să câștige meciul cu Caroline Garcia pentru a rămâne pe primul loc în clasamentul mondial și după turneul de la Roma, dar și pentru a-și asigura statutul de cap de serie nr.1 la Roland Garros. Iar constănțeanca a făcut un meci perfect cu franțuzoaica, cea care își trecuse în cont până la acest meci ”victime” ca Timea Babos și Sloane Stephens.

Liderul mondial și-a făcut jocul normal și a pus-o în dificultate pe Caroline Garcia încă din startul partidei. Lucrurile au fost clare încă de la început, când franțuzoaica a realizat că fără o doză mai mare de concentarare și fără să elimine greșelile, nu poate să emită pretenții în fața constănțencei. Dar cum de ce-ți este frică nu scapi, și Garcia a comis-o și a cedat clar primul set cu 2-6 după 35 de minute!.

Simona și-a continuat ”partitura” și în setul doi, cu toate că adversara ei s-a străduit din răsputeri să facă față ritmului impus de româncă. Doar în primele două game-uri a apăsat mai mult pe accelerație liderul mondial în fața Carolinei Garcia, care s-a agățat de orice minge pentru a nu se face de rușine și mai rău. Iar franțuzoaica a reușit să mai contabilizeze un game față de primul set, cedând în cel de-al doilea cu 3-6.

A fost a cincea întâlnire (și prima pe zgură) dintre cele două jucătoare, iar scorul la general a devenit acum 4-2 în favoarea Simonei Halep, care ultima dată o bătuse pe Garcia anul trecut la Turneul Campioanelor.

Sharapova, ”buturuga” din drumul către finală

Pentru un loc în finală, Simona se va bate cu Maria Sharapova (foto: usopen.org). Rusoaica a uimit pe toată lumea în acest an la Roma - a câștigat al treilea meci (din patru disputate până acum) în set decisiv! Fosta numărul 1 mondial a trecut în sferturi de Jelena Ostapenko în trei seturi - 6-7, 6-4, 7-5. Trei ore i-au trebuit rusoaicei să o răpună pe învingătoarea de anul trecut a Simonei Halep în finala de la Roland Garros.

Campioană în 2015, Sharapova a debutat în acest an la Roma cu două victorii în decisiv, cu Barty şi Cibulkova, apoi le-a învins pe Gavrilova și Ostapenko, iar acum o aşteaptă pe Simona (foto: sportpictures.eu) în semifinale. Meciul este deja programat de organizatori, sâmbătă, pe terenul Central, de la ora 18:00 - ora României.

”Țarina” din Rusia este într-o revenire de formă incredibilă și va urca de luni multe locuri în clasament, aproximativ până pe poziția 29. După meciul cu Ostapenko din sferturi, Sharapova a ajuns la victoria cu numărul 31 în turneul de la Roma - cele mai multe dintre toate jucătoarele din circuitul profesionist. În același timp, ea a pierdut doar patru partide în istoria participărilor la Roma, unde a bifat până acum trei trofee.

Simona s-a impus prima dată în fața Sharapovei anul trecut, la Beijing - când românca a oprit la șapte seria de victorii în turneul asiatic. Rusoaica are două victorii în faţa Simonei Halep pe zgură, ambele în 2014, la capătul unor meciuri care au avut nevoie de setul decisiv. La această casă de pariuri online, Halep are cota 1.55 la victorie în meciul din semifinale cu Maria Sharapova (foto: wtatennis.com)

În cealaltă semifinală la Roma se vor întâlni Elina Svitolina și Anett Kontaveit. Svitolina este câștigătoarea de anul trecut, atunci când a învins-o în finală chiar pe Simona Halep în trei seturi, cu 4–6, 7–5, 6–1.