Seară nebună în Ligă: Barca scufundată la Roma, Liverpool - nou recital cu City! (VIDEO)

Bătută fără drept de apel în meciul tur, Manchester City a jucat foarte bine în prima repriză a returului cu Liverpool. Nu trecuseră decât două minute și echipa lui Guardiola conducea cu 1-0 prin golul brazilianului Jesus. Apoi atacurile s-au succedat în valuri la poarta oaspeților, care au avut norocul că centralul nu a dat nimic la două faze ciudate în careul lor - un henț al lui Henderson și o cădere a lui Sterling după o pătrundere impetuoasă.

City a înscris și golul doi, prin Sane, dar centralul spaniol Antonio Mateu a văzut un ofsaid..Karius a ieșit din poartă și a boxat, mingea a ajuns la un fundaș al lui Liverpool, apoi a ricoșat la Sane. Jucătorul lui City era pe linie cu un fundaș advers, în postură de ultim aparator, iar gazdele i-au reproșat arbitrului decizia luată.

Jucătorii lui Jurgen Klopp au fost o singură dată periculoși la poarta adversă în prima repriză, la ocazia lui Chamberlain. Imediat după fluierul de final al primelor 45 de minute, jucătorii lui City s-au dus glonț către arbitru pentru a-i reproșa golul anulat. Guardiola și-a îndepărtat fotbaliștii și a rămas el să se certe cu centralul spaniol, care i-a arătat în cele din urmă cartonașul roșu. Cu Pep Guardiola în tribune, ”cetățenii” s-au stins după pauză și le-au permis celor de la Liverpool să țină mai mult de minge, indicația lui Klopp de la vestiare. Iar oaspeții au fost letali prin incredibilul Salah.

Omul meciului în tur, atacantul egiptean a făcut șah-mat apărarea lui City în minutul 56 și a făcut liniște în tribunele de pe ”Etihad”. Mo Salah a ajuns la golul cu numărul 39 în acest sezon - dintre acestea, 8 au venit în Champions League.

Apoi a venit rândul lui Firmino să-și treacă numele pe lista marcatorilor - cu golul reușit în minutul 77, brazilianul a devenit cel mai bun marcator din istoria lui Liverpool în Champiosn League, cu 9 reușite.

După ultimul recital cu Man City (2-1), Liverpool a devenit echipa cu cele mai multe goluri reușite într-un sezon de Champions League - 33, cu unul mai mult decât Man City, care deținea cea mai bună performanță de 15 ani.

Roma, lecție de fotbal cu Barcelona!

Învingătoare cu 4-1 pe ”Camp Nou”, Barcelona a fost de nerecunoscut în returul cu Roma de pe ”Stadio Olimpico”, unde jucătorii lui Di Francesco nu s-au lăsat prea mult invitați la joc. Marcatorul italienilor la Barcelona, Edin Dzeko s-a lipit de gol și în fața propriilor suporteri. A făcut-o în minutul 6, după o pasă a lui De Rossi.

Bosniacul a avut și șansa lui 2-0 în primele 45 de minute, dar n-a fost să fie. Și totuși, diferența de două goluri pe tabelă a apărut după pauză, când De Rossi a transformat un penalty scos de neobositul Dzeko. Execuția jucătorului Romei le-a înghețat transpirația pe șira spinării ”extratereștrilor” Barcelonei.

Messi s-a zbătut mult, dar a fost de nerecunoscut. Altădată jucătorul care schimba soarta meciului, starul argentinian s-a ales chiar cu un galben după un fault inutil. Văzându-i în genunchi pe catalani, Di Francesco a aruncat trei jucători în atac în ultimul sfert de oră, iar ”mișcarea” a dat roade.

În minutul 82, Manolas și-a pus capul la contribuție după un corner și a adus nebunia în tribune, dar și pe banca romanilor. A fost golul care a dat afară trupa lui Valverde din cea mai importantă competiție a cluburilor din Europa. Învinsă cu 3-0, Barcelona a bifat a treia eliminare consecutivă în sferturile Ligii!