Șahtior, marea surpriză din Ligă. Unde se pot vedea meciurile din Europa, în afară de ProTv

Fosta echipă a lui Mircea Lucescu, Șahtior a oferit marea surpriză în meciul tur cu AS Roma din optimile Ch League. Conduși cu 1-0 după reușita lui Under din minutul 41, ucrainenii au revenit incredibil după pauză. Ferreyra a dat semnalul revenirii pentru gazde din pasa lui Rakitskiy, pentru ca Fred (foto: shakhtar.com) să aducă fericirea la Șahtior în minutul 71. Jucătorul dorit cu insistență de Pep Guardiola la Manchester City a adus victoria gazdelor cu o reușită superbă din lovitură liberă.

O mică surpriză s-a înregistrat și pe ”Ramon Sanchez Pizjuan”, unde Man United a fost dominată copios pe alocuri de o Sevilla în mare vervă. Până la urmă s-a terminat 0-0 și returul de pe ”Old Trafford” este deschis oricărui rezultat, raportându-ne la ce s-a întâmplat în Andaluzia.

Pentru Jose Mourinho, a fost o dublă ”lovitură”. Portughezul a tremurat serios la accidentarea lui Herrera și s-a interesat personal de starea spaniolului la staff-ul medical. Acesta tocmai trecuse peste anumite probleme medicale și se părea că totul este ok. Herrera (foto: thesun.co.uk) a ratat câteva săptămâni înaintea duelului cu Sevilla din Ligă. Omul anchetat în Spania pentru un blat a rezistat pe teren doar 17 minute până să-i recidiveze accidentarea.

”Cred că avem o problemă mare acum..L-am oprit să joace la ultimele două meciuri, dar echipa medicală a spus că este 100% pregătit. Nu l-am forțat pentru a-i oferi mai mult timp de refacere. Dar se pare că el nu era pregătit mai deloc...”, a declarat după meci ”The Special One”.

Antrenorul Sevilla, Vincenzo Montella s-a arătat optimist în privința returului de la Manchester și și-a lăudat jucătorii la conferința de presă. ”Am fost clar mai buni, mai ales în prima repriză. Am fost superiori pe tot terenul, dar ăsta este fotbalul. Nu ne-am dat seama ca în acest stadiu un gol poate fi decisiv. Acum trebuie să înscriem pe Old Trafford și sunt convins că o vom face. Sunt foarte mândru de faptul că echipa a arătat atât calitate, cât și caracter. Normal era să câștigăm și din această cauză suntem dezamăgiți pentru fanii care au fost incredibili”, a spus și Montella.

Iubitorii fotbalului din România au primit o veste excelentă. Posturile care transmit în exclusivitate Liga 1 Betano, Look TV și Look Plus au achiziționat drepturile de televizare și pentru meciurile din Champions League și Europa League! Primul din ele va transmite în ziua de marți a doua opțiune din meciuri (prima fiind la Pro TV), iar miercurea va transmite toate partidele. Marea noutate este că cele două posturi tv vor transmite toate meciurile din Europa League fără restricție.

Iată partidele din EL care vor fi transmise astăzi:

18:00: Lokomotiv Moscova - Nice (Look Plus)
20:00: Villarreal - Olympique Lyon (Look Plus)
20:00: RB Leipzig - Napoli (Look TV)
22:05: Atalanta Bergamo - Dortmund (Look Plus)
22:05: AC Milan - Ludogoreț (Look TV)

Finala Champions League se va disputa pe 26 mai, la Kiev, în vreme ce trofeul Europa League se va decide pe 16 mai, la Lyon.