Prima veste proastă pentru Dică înaintea meciului cu Lazio. ”Mișcarea” făcută de Inzaghi

Lazio este în cădere liberă în campionat - echipa lui Ștefan Radu a bifat trei înfrângeri la rând și a ajuns pe locul 5, la 17 puncte în spatele liderului Napoli. Este echipa în fața căreia trupa lui Simone Inzaghi a pierdut la scor în ultima etapa jucată în Italia (scor 1-4, după ce De Vrij a deschis scorul în minutul 3 pentru laziali). Totodată, a fost meciul pentru care Inzaghi nu l-a reținut în lot pe Felipe Anderson (foto: facebook), unul dintre cei mai importanți fotbaliști ai formației din capitala Italiei.

Iar la această situație s-a ajuns pentru acte de indisciplină din partea jucătorului brazilian. Paharul nemulțumirilor s-ar fi umplut după înfrângerea cu Genoa, meci după care Inzaghi l-a criticat voalat pe Anderson, iar ulterior cei doi au intrat în conflict.

”Felipe e un patrimoniu al clubului, mereu l-am protejat. Iar acum nu e liniştit şi am preferat să-l las să se pregătească separat. Ştie ce trebuie să facă, iar atunci când va reveni va şti să facă ce trebuie. Ştie că mereu l-am folosit, dar e foarte sensibil. Trebuie să aibă o altă atitudine”, a spus Simone Inzaghi după ce a decis să-l excludă din lot pe Anderson.

Se pare că brazilianul a înțeles perfect mesajul antrenorului. Altfel nu se explică cum Inzaghi (foto: sslazio.it) l-a reprimit în lot atât de repede, în condițiile în care a spus că nu știe când acesta va juca din nou. "Felipe Anderson și-a învățat lecția și a revenit cu mare ambiție la antrenamente", scrie presa din Italia despre brazilianul care are 9 meciuri jucate și 2 goluri marcate până acum în actualul sezon din Serie A. În ultimele 3 sezoane și jumătate, el a fost titular incontestabil în ofensiva lui Lazio.

Pe de altă parte, Simone Inzaghi a spus că Nani va intra titular în meciul de joi contra lui FCSB, din Europa League. Portughezul a avut ceva probleme medicale în ultima vreme, dar și-a revenit și a jucat deja ultimele 24 de minute în derby-ul cu Napoli. "Se simte bine. E un profesionist desăvârşit şi mă pune mereu în dificultate. În meciul de la Bucureşti va juca din primul minut", a anunțat Inzaghi.

Tot din primul minut, dar pentru FCSB, va juca și Denis Alibec (foto: sportpictures.eu). Anunțul a fost făcut chiar de către finanțatorul Gigi Becali, care e convins că atacantul de 27 de ani va juca ”la rupere” în meciul contra italienilor. Becali i-a transmis lui Dică să fie atent și al schimbări - la ușă bate derby-ul cu Dinamo din Liga I Betano.

"Cred că vor fi peste 40 000 de oameni la meciul cu Lazio. Trag speranțe la calificare. Noi, dacă jucăm cu echipă care joacă fotbal, răspundem bine. Avem jucători buni, care pot să dea gol cu oricine în lumea asta. Vom bagă în teren cea mai bună echipă, dar vom ține cont la schimbări de meciul cu Dinamo. Asta o să-i cer lui Dică. Cu Lazio, cred că Alibec o să joace titular. El e hoț, își da viață în meciuri de-astea. O să joace și în derby, da! Probabil o să între și Gnohere cu Lazio, o să vedem...", a declarat Becali la ProX.

Deschide cont și pariază pe minim un gol în prima repriză a partidei FCSB vs Lazio la o cotă mărită de 10.00!

Detalii despre ofertăAICI!

Pariază pe victoria echipei lui Dică în fața lui Lazio la o cotă mărită de 15.00!

Mai multe amănunte despre ofertă găseștiAICI!