Alex de Minaur vs Matteo Berrettini - Ponturi Pariuri Tenis ATP Viena, 24.10.2025
2025-10-23 19:16:00
Tenis ATP Viena
24 Octombrie 2025, 14:30
Alex de Minaur
Matteo Berrettini
Analiză și informații pentru Alex de Minaur v Matteo Berrettini
Turneul Erste Bank Open are loc în Viena, iar în această analiză voi detalia partida din sferturile de finală dintre Alex de Minaur și Matteo Berrettini, urmând să concluzionez cu pariul aferent.
Viena este o localitate de 2 milioane de locuitori, fiind capitala Austriei.
Turneul acesta este mare, ATP 500, având un fond de premiere de 2.736.875 euro.
Gazda este complexul Wiener Stadthalle, care dispune de terenuri acoperite cu un hard rapid, indoor.
Tabloul de concurs îi cuprinde pe Sinner, Zverev, De Minaur sau Bublik.
Cota aleasă vine din oferta Betano pariuri sportive.
Alex de Minaur: Forma echipei, știri și statistici
Alex de Minaur este un australian de 26 de ani, clasat pe locul 7 ATP.
Iar De Minaur a ajuns unul dintre cei mai buni jucători ai circuitului masculin, lucru pe care specialiștii l-au prevăzut încă de pe vremea când Alex era foarte tânăr. Talentul său a fost întotdeauna evident, însă existau unele semne de întrebare legate de fizicul său. De Minaur întotdeauna a părut foarte firav pe lângă oponenții săi, fiind greu să le facă față prin forță fizică.
În schimb, el a compensat prin viteză, fiind unul dintre cei mai rapizi tenismeni din istorie. Este excelent de pe baseline, însă în ultima vreme a lucrat și în sală, la putere. Și-a îmbunătățit și serviciul, iar datorită acestor lucruri a intrat în top 10 mondial.
În mod normal, va rămâne aici, cu mici oscialtii, și în perioada următoare. Pare mult mai stabil decât un Medvedev sau Rublev, deci poate aduna mai multe puncte pe durata unui sezon. În plus, este destul de versatil, excelent pe hard și pe iarbă, însă putând să facă turnee bune și pe zgură.
Așadar, probabil îl vom vedea multă vreme pe "Demon" în topul tenisului mondial.
Sezonul trecut a fost unul bun pentru el, încheiat pe locul 9 în lume. În ciuda acestei poziții, a ajuns la ATP Finals, deoarece a profitat de retragerea lui Djokovic. În acel an are titlu la Acapulco, sferturi de finală la Roland Garros, titlu pe iarbă la s' Hertogenbosch, sferturi de finală la Wimbledon sau sferturi de finală la US Open. După cum se vede, foarte constant.
Noul sezon este cam în aceeași notă, cu sferturi de finală la Australian Open, finală indoor la Rotterdam, semifinale de Masters la Monte Carlo sau titlu la Washington.
Recent, are sferturi de finală la US Open și sferturi de finală la Shanghai. Forma sa poate să fie considerată excelentă.
Aici, Alex a trecut fără probleme de Rodionov și Misolic, doi favoriți ai gazdelor. Meciul de astăzi se anunță mult mai greu, însă De Minaur are o motivație suplimentară, având nevoie de puncte pentru a ajunge la ATP Finals.
În 2025 are sferturi de finală la Australian Open, finală la Rotterdam, sferturi de finală la Doha, semifinale la Monte Carlo, sferturi de finală la Barcelona, titlu la Washington, sferturi de finală la Toronto, sferturi de finală la US Open, semifinale la Beijing și sferturi de finală la Shanghai.
Aici:
- 6-4 6-1 cu Rodionov (locul 154 ATP), câștigând 79% mingi cu primul serviciu, 81% cu cel secund, oferind 2 mingi de break (ambele salvate)
- 6-4 6-4 cu Misolic (locul 95 ATP), câștigând 74% mingi cu primul serviciu, 79% cu cel secund, oferind 3 mingi de break (toate salvate)
Matteo Berrettini: Forma echipei, știri și statistici
Matteo Berrettini este un italian de 29 de ani, clasat pe locul 59 ATP.
Iar Berrettini este unul dintre cei mai buni tenismeni ai generației sale, însă, în același timp, unul dintre cei mai ghinioniști. Din păcate, cariera lui Matteo a fost presărată cu foarte multe accidentări, el neputând să își găsească un ritm susținut de joc pentru o perioadă lungă de timp. Fix când părea că își intră în formă, când putea să se gândească chiar la titluri de grand slam, apărea o problema fizică, care îi deraia progresul.
Astfel, Berrettini nu a putut să-și atingă potențialul, fiind foarte dificil și pe plan psihic să își revină, să își găsească motivație. Nici acum nu este la 100%, încă joacă având dureri, însă are o oarecare continuitate.
Este greu de crezut că îl vom mai vedea în top 10 ATP, el în trecut ajungând chiar până pe locul 6, maximul său. Probabil nici nu va mai ajunge într-o finală de grand slam, cum s-a întâmplat în 2021 când a ajuns în finală la Wimbledon. Însă, nu este chiar foarte bătrân, deci în anii următori poate să aibă un oarecare succes.
Rămâne de văzut cum se va simți pe plan fizic.
Arme are, deoarece Matteo deține unul dintre cele mai bune servicii din lume și un forehand incredibil. I se spune "Ciocanul" pentru forța loviturilor sale, iar în condiții rapide poate să învingă pe oricine.
Sezonul trecut a fost unul bun, peste așteptări, cu trei trofee: Marrakech, Gstaad și Kitzbuhel. Puțin ciudat a fost faptul că toate acestea au venit pe zgură, cea mai slabă suprafață a sa.
Noul sezon este mai modest, el având iarăși o accidentare din cauza căreia a ratat tot sezonul de vară, hardul nord-american. A revenit în Asia, însă fără prea mare succes, ținând cont că a pierdut în două seturi cu Ruud și Mannarino. Totuși, nu se poate spune că a fost slab în aceste întâlniri.
Săptămâna trecută a jucat pe hard indoor, la Stockholm, în condiții similare celor de astăzi. A fost învins de Humbert în turul secund, 6-7 3-6.
Aici, Berrettini a trecut de Popyrin și de Norrie, oponenți periculoși. Ieri, cu Norrie, a avut un meci foarte complicat, lung, însă în care a servit bine și a cedat doar un break. Așadar, nici astăzi nu este victimă sigură.
În 2025 are sferturi de finală la Doha, sferturi de finală la Dubai și sferturi de finală la Miami.
Aici:
- 7-6 6-3 cu Popyrin (locul 48 ATP), câștigând 80% mingi cu primul serviciu, 74% cu cel secund, oferind 1 minge de break (salvată)
- 7-6 6-7 7-4 cu Norrie (locul 35 ATP), câștigând 73% mingi cu primul serviciu, 62% cu cel secund, oferind 5 mingi de break (4 salvate)
Statistica meciurilor directe Alex de Minaur v Matteo Berrettini
În întâlnirile directe scorul este 3-2 pentru Berrettini, ultima având loc în acest sezon la Miami, când Matteo s-a impus 6-3 7-6.
Cote pentru Alex de Minaur v Matteo Berrettini
Cotă bonus oferită la casa de pariuri Betano: Puteți încerca și 2-1 De Minaur, la o cotă de 3.70.
Alex de Minaur vs Matteo Berrettini Pont: Alex de Minaur trimite 4+ ași
Alex de Minaur este într-o formă excelentă, jucând bine toată vara pe hardul nord-american, continuând această evoluție și în Asia. Aici nu a cedat set, însă a avut două partide relativ ușoare. Astăzi este iarăși favorit și va fi extrem de motivat, deoarece nu este sigur pe locul său la ATP Finals, dimpotrivă, având mari emoții. Serviciul lui a fost îmbunătățit în ultimii ani. A început să trimită și mai mulți ași, aici având 3 cu Rodionov și 3 cu Misolic. Însă, aceste meciuri au fost ușoare și scurte, ceea ce mă îndoiesc că se va întâmpla astăzi. Matteo Berrettini este un jucător excelent, care putea să fie clasat mult mai sus dacă nu avea atâtea probleme medicale. Matteo are unul dintre cele mai bune servicii din lume, iar aici a cedat doar un break. Inclusiv astăzi poate să facă măcar un set bun, pe care să-l ducă în prelungiri. Pe retur este destul de lent. Consider astfel că De Minaur va trimite cel puțin 4 ași, pronosticul meu mergând pe această idee la o cotă oferită de Betano.
Tenis ATP Viena
Alex de Minaur trimite 4+ ași
1.5524 Oct 25, 14:30
Salut. Sunt Tudor, activez in domeniul pariurilor de peste 15 ani, avand perioade in care am lucrat pentru clienti internationali. Domeniul meu de specialitate este tenisul, un sport pe care il urmaresc cu regularitate, zilnic analizand trenduri si statistici. Ma axez pe cautarea de "value bets", aceasta fiind calea cea mai sigura catre un profit pe termen lung. Totusi, trebuie inteles faptul ca i ...
Citeste mai multCase de pariuri online legale recomandate
Tipsteri ai lunii
