UTA Arad vs Sepsi, ponturi pariuri România Superliga, play-out, 18.04.2025. Va reuși Dorinel să oprească prăbușirea echipei sale?

2025-04-17 17:39:00
Fotbal - România Superliga
18 Aprilie 2025, 20:00

UTA Arad

Sepsi Sf. Gheorghe
Analiză și informații pentru UTA Arad v Sepsi Sf. Gheorghe
5 eșecuri la rând (3 cu Dorinel Munteanu, 2 cu predecesorul Valentin Suciu) au coborât-o pe Sepsi până pe al doilea loc de baraj (14, poziția 8 din playout), cu doar 21 de puncte, la 2 distanță de retrogradarea directă și tot la 2 de salvarea directă, fără baraj.
Culmea, pe poziția aceea, 12 (6 din playout) se află chiar adversara de astăzi, UTA, care are 23 de puncte și care în cazul unui rezultat negativ ar putea coborî pe loc de baraj, de care-i desparte un singur punct. Retrogradarea directă se află cu 4 puncte în urma arădenilor.
Cota aleasă vine din oferta Superbet pariuri sportive.
UTA Arad: Forma echipei, știri și statistici
După ce dăduseră ceva semne de viață învingând Botoșaniul (1-0), arădenii au pierdut din nou, 1-2 la Clinceni cu Slobozia și sunt departe de a se socoti salvați, măcar de baraj.
Atmosfera la ei nu e grozavă. Rednic a recunoscut 3 luni de restanțe salariale la nivelul lotului și staff-ului, probabil că mulți dintre jucători vor pleca la finalul sezonului, Rednic a spus și el că va părăsi Aradul. ”Rebelul” Cristea, scos din lot pentru indisciplină, a fost reprimit, în schimb nu e Tsouka, plecat de capul lui de la echipă.
Într-o statistică Opta UTA stă foarte rău la capitolul conversiei șuturilor în goluri, cu doar 9,9%, fiind antepenultima la acest capitol. Conversia lui Sepsi e însă nesperat de bună, cu 13,9 %, locul 5 în L1.
Tot conform Opta, UTA are 11 meciuri (din 34) fără gol primit, Sepsi are doar 10. Acasă arădenii au bilanț negativ, 5 victorii, 5 egaluri, 6 înfrângeri, golaveraj 19-20.
Sepsi Sf. Gheorghe: Forma echipei, știri și statistici
Niciodată de la promovarea ei pe prima scenă (2017) Sepsi n-a înregistrat 5 eșecuri la rând. Covăsnenii sunt singura dintre cele 10 participante la playout care n-a obținut niciun punct în cele 4 runde anterioare!!!!
Sigur că această serie neagră a deteriorat atmosfera, jucătorii îl acuză pe antrenor că i-a luat prea tare cu antrenamentele în plin sezon, tehnicianul pretinde că aceste runde triază pentru sezonul viitor. Însă până atunci trebuie evitată retrogradarea, direct sau la baraj.
Dorinel Munteanu l-a pus pe liber pe Debeljuh, având în acest sens asentimentul conducerii, patronul Laszlo Dioszegi întărind zilele trecute prin declarații poziția antrenorului.
Conform Opta, pe terenuri străine Sepsi a câștigat 4 partide, a remizat de 4 ori și a pierdut 8, cu un golaveraj de 21-27. De remarcat că Sepsi este singura echipă din playout care în cele 34 de etape de până acum a reușit să treacă de pragul celor 40 de goluri marcate (golaverajul lor general este de 41-45).
Echipe probabile
![]() |
|
---|---|
Portar | D. Iliev |
Fundași | Dussaut, Poulolo, Benga, Trif |
Mijlocaşi | MPoku, Cr. Mihai, Rassoul |
Atacanţi | Omondi, Nsungusi, V. Costache |
![]() |
|
---|---|
Portar | Niczuly |
Fundași | Haruț, Simic, Ninaj, A. Dumitrescu |
Mijlocaşi | Neskovic, S. Mino, C. Matei, Fl. Ștefan |
Atacanţi | Oberlin, M. Coman |
Statistica meciurilor directe UTA Arad v Sepsi Sf. Gheorghe
13 partide directe, cu 4 victorii arădene, 7 succese covăsnene și 2 egalități. În sezonul regulat Sepsi a câștigat ambele meciuri, cu 1-0 acasă și cu 2-1 la Arad.
Cote pentru UTA Arad v Sepsi Sf. Gheorghe
Peste 2 goluri asiatic @1,57 și peste 2,5 goluri @2,10 sunt alte variante pe care vi le propun din oferta Superbet pariuri sportive.
UTA Arad vs Sepsi Sf. Gheorghe Pont: GG - Ambele echipe marchează
Cotele ne arată un echilibru pronunțat, iar meciul se va disputa într-un context tensionat, cu spectrul retrogradării în față, gazdele având și probleme financiare, în timp ce oaspeții se află în criză profundă de rezultate. E greu de crezut că Dorinel va accepta a patra sa înfrângere consecutivă și va face totul s-o evite, iar pentru asta va miza pe cartea atacului. La fel, UTA, sub ochii propriului public, nu se prea poate lăsa dominată pe teren propriu. De aceea se anunță o partidă în care toată lumea va căuta să înscrie și e posibil să vedem goluri marcate de către ambele echipe. De aceea am ales de la Superbet Pariuri Sportive o cotă de 1,85 pentru GG - ambele marchează.
Fotbal - România Superliga
GG - Ambele echipe marchează
1.8518 Apr 25, 20:00
Vă salut, pe toți cei care-mi veți trece în revistă ponturile! Nu sunt un parior, însă peste trei decenii de presă sportivă la vârf și aproape o jumătate de veac de colindat stadioanele s-ar putea să mă ajute să întrevăd unele ponturi, să intuiesc cam cum se vor desfășutra anumite meciuri. N-are sens să înșir publicațiile la care am lucrat sau am colaborat, dar am publicat în presa scrisă vreo 1 ...
Citeste mai multCase de pariuri online legale recomandate
Tipsteri ai lunii