2023-09-07 20:07:00
08 Septembrie 2023
Georgia
Spania
Ponturi și pariuri pentru meciul Georgia vs Spania, care se dispută pe 8 septembie, de la ora 19.00, în grupa A a preliminariilor Campiontului European 2024.
Georgia se află pe poziția a 2-a în clasament, cu 4 puncte după 3 jocuri, golaveraj 3-4, în timp ce Spania e abia pe locul 4, cu 3 puncte după două jocuri, trei goluri marcate și două primite.
Iată clasamentul la zi al grupei, într-o captură flashscore.ro:
Cota vine din oferta Betano pariuri sportive.
Gruzinii au pierdut ultima întâlnire din aceste preliminarii, 0-2 în Scoția, ratând un penalty în minutul 90+4 prin Kvaratskhelia, mijlocașul lui Napoli. La numai 22 de ani, acesta are deja 10 goluri marcate în 22 de apariții pentru naționala țării sale.
În primele două meciuri din grupă, Georgia a făcut un egal acasă cu Norvegia și a învins în Cipru cu 2-1.
Eșecul cu scoțienii a venit după 10 confruntări oficiale fără înfrângere pentru naționala antrenată de francezul Willy Sagnol! Printre acestea, o victorie cu Suedia, 2-0 pe teren propriu, pe 21 noiembrie 2021, în preliminriile mondiale.
În afară de Kvaratskhelia, Georgia mai dispune de un tânăr jucător de mare valoare, goalkeeperul Mamardashvili (tot 22 de ani), titularul din poarta Valenciei. Un alt fotbalist important și, culmea, tot în vârstă de 22 de ani, este atacntul Mikautadze, luat în această vară de Ajax de la Metz.
Spania a câștigat pe 19 iunie Nations League, după ce a bătut Croația în finală, cu 5-4 după loviturile de departajare (a fost 0-0 după 120 de minute) și după ce trecuse de Italia în semifinale, cu 2-1.
În ultimul joc din grupa pentru Euro a pierdut în Scoția cu 2-0, iar în prima partidă a câștigat acasă împotriva Norvegiei, 3-0.
Selecționerul Luis de la Fuente l-a convocat pentru acest meci și pe tânărul Lamine Yamal, care a împlinit numai 16 ani pe 13 iulie și care a jucat în ultimele patru meciuri disputate de Barcelona, reușind și două pase deisive contra celor de la Villarreal! Este posibil ca extrema dreapta să debueze pentru națională, măcar câteva minute, împotriva Georgiei.
Față de atacul folosit în finala Nations League, e posibil să-l vedem pe Dani Olmo în locul lui Pino,
ceilalți trei din față fiind, probabil, indestructibili: Asensio, Gavi și Alvaro Morata.
Rodri și Ruiz vor rămâne și ei la mijlocul terenului, iar în poartă va fi, ca de obicei în ultimul timp, Unai Simon, de la Bilbao.
![]() |
|
---|---|
Portar | Mamardashvili |
Fundași | Kvirkvelia, Kashia, Dvali |
Mijlocaşi | Gocholeishvili, Chakvetadze, Aburjania, Kiteishvili, Azarovi |
Atacanţi | Mikaudtadze, Kvaratskhelia |
![]() |
|
---|---|
Portar | Unai Simon |
Fundași | Carvajal, Le Normand, Laporte, Balde |
Mijlocaşi | Rodri, Ruiz - Asensio, Gavi, Dani Olmo |
Atacanţi | Morata |
Au fost cinci confruntări între cele două până acum, patru în preliminariile CM și una amicală. Ibericii au câștigat toate duelurile oficiale, iar georgienii au tranșat surprinzător singurul meci de de regătire de până acum, 1-0 la Getafe, pe 7 iunie 2016, gol marcat de Okrishvilli în minutul 40.
Precedenta dispută din Georgia a fost pe 28 martie 2021, în preliminriile CM 2022: 2-1 pentru Spania.
Opțiunea „+1.5 handicap asiatic Georgia” a primit o cotă de 1.88 atât pe Betano bet, cât și la agenția de pariuri Unibet. Pariul are trei variante de câștig: victorie Georgia, egal sau victorie la un gol diferență Spania.
Pentru „Total goluri ale echipei Georgia – Peste 0,5”, cota este generoasă la Unibet: 1.97.
Gruzinii au pierdut la un singur gol diferență ambele partide jucate până acum pe teren propriu în fața Spaniei. Cu Willy Sagnol selecționer și cu vedetele Kvaratskhelia, Kashia, Mamardashvili sau Mikaudtadze, echipa Georgiei a devenit una redutabilă, care pierde foarte greu. Și meciul cedat in Scoția cu 2-0 se putea încheia la limită dacă atacantul lui Napoli nu rata un penalty în minutul 90+4. Doar una din ultimele șapte confruntări a fost câștigată de iberici la mai mult de un gol diferență, cea de acasă cu Norvegia. Pariul e verde și în cazul în care gazdele cedează la un gol diferență, existând asigurarea că nu pierdem banii și dacă spaniolii înving la două goluri, caz în care miza este returnată. Cota vine din oferta Betano pariuri sportive.
Salutare! Numele meu e Florin Caramavrov, sunt jurnalist de sport din 1993, am lucrat la Fotbal Plus, Sport XXI, Sportul românesc, Gazeta sporturilor, Prosport. Acum am site-ul meu - SPORTescu.ro. De asemenea, sunt invitat permanent al emisiunilor sportive de la ProArena (fost Sport.ro) de peste 10 ani și am realizat și prezentat pentru Pariurix.com peste 100 de emisiuni cu informații sportive pen ...
Citeste mai mult