Islanda vs Ucraina. Ponturi Pariuri Fotbal, Preliminarii Campionatul Mondial 2026, 10.10.2025
2025-10-08 11:48:00
Preliminarii Campionatul Mondial 2026
10 Octombrie 2025, 21:45
Islanda
Ucraina
Analiză și informații pentru Islanda v Ucraina
Islanda joacă pe teren propriu cu Ucraina, în grupa D a preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2026. O grupă dominată de Franța, în care Islanda și Ucraina se vor lupta pentru locul secund. Islandezii au trei puncte după primele două meciuri, în timp ce ucrainenii au doar un punct. Pontul recomandat îl găsiți la finalul analizei meciului.
Cota aleasă vine din oferta Betano pariuri sportive.
Islanda: Forma echipei, știri și statistici
Islanda are doar o participare la Campionatul Mondial, în 2018, când a lăsat acasă chiar Ucraina, căreia i-a luat 4 puncte în preliminarii.
Islandezii ar vrea să repete performanța de atunci, chiar dacă nu în totalitate. Dar 3 puncte cu Ucraina ar face ca distanța dintre cele două echipe să crească la 5 puncte după doar 3 meciuri, o situație la care islandezii nici nu visau.
Cu atât mai mult cu cât următorul meci este acasă cu Franța și ar avea o marjă de eroare importantă.
Altfel, prima poziție e imposibil de obținut într-o grupă cu Franța, care are maximum de puncte și probabil că așa va și termina, cu victorii pe linie.
Islanda a pierdut cu Franța (1-2), pe care a condus-o în deplasare, dar a spulberat Azerbaidjanul pe teren propriu. A fost 5-0 în primul meci din preliminarii.
Nordicii nu au rezultate nemaipomenite în 2025. Au jucat 6 partide și au pierdut de patru ori. În afara partidei cu Azerbaidjan, au mai câștigat cu Scoția (3-1), un amical jucat în vară.
Vestea bună este că toți jucătorii convocați sunt apți, asfel că selecționerul islandez poate utiliza cea mai bună formulă de echipă.
Ucraina: Forma echipei, știri și statistici
Ucraina este foarte departe de cel mai bun moment al său și merge în nordul Europei cu un singur scop. Să câștige meciul!
Altă variantă nu prea au ucrainenii, după startul modest de campanie. Dacă înfrângerea cu Franța, 0-2, intră în sfera normalului, cu totul altfel stau lucrurile în privința celui de-al doilea meci.
Ucraina a condus cu 1-0 în Azerbaidjan, dar a scos doar un punct, în cele din urmă. Cu doar un punct după două partide, naționala lui Seghei Rebrov trebuie să scoată minimum o remiză pe terenul Islandei.
Dacă pierde, cel mai probabil ratează și locul doi, ceea ce ar fi un dezastru, dar nimic surprinzător.
Asta, pentru că Ucraina a pierdut jumătate dintre cele 6 meciuri jucate în 2025. Franța (2-0), Canada (4-2) și Belgia (3-0) au învins Ucraina, care a câștigat doar turul cu Belgia (3-1), din Liga Națiunilor, și amicalul cu Noua Zeelandă (2-1).
Tymchyk și Tsygankov sunt accidentați. Dovbyk va fi titularizat în ofensivă.
Echipe probabile
|
|
|
|---|---|
| Portar | Olafsson |
| Fundași | Palsson, Ingason, Gretarsson, Ellertsson |
| Mijlocaşi | Thorsteinsson, Johanesson, Haraldsson, Mikael |
| Atacanţi | A. Gudjohnsen, D. Gudjohnsen |
|
|
|
|---|---|
| Portar | Trubin |
| Fundași | Konoplya, Zabarnyi, Matvienko, Mykolenko |
| Mijlocaşi | Kalyuzhnyi - Hutsulyak, Yarmolyuk, Bondarenko, Sudakov |
| Atacanţi | Dovbyk |
Statistica meciurilor directe Islanda v Ucraina
Ucraina a câștigat cel mai recent meci cu Islanda, 2-1 în martie anul trecut, în barajul pentru Euro 2024.
A fost prima întâlnire după 7 ani. În preliminariile CM 2018, Islanda a învins Ucraina pe teren propriu (2-0), după ce meciul tur se încheiase 1-1.
În total, sunt 5 meciuri directe - două victorii Ucraina, una Islanda și două rezultate de egalitate.
Islanda vs Ucraina Pont: Peste 2 goluri asiatic
Meciul are o importanță capitală pentru Ucraina, care a început cu stângul preliminariile. Egalul din Azerbaidjan îi obligă pe ucraineni să joace la victorie partida din etapa a treia. Nici remiza nu le-ar fi prea bună, iar în ceea ce privește eșecul lucrurile sunt simple. Dacă Ucraina pierde, foarte probabil ratează și locul doi. În aceste condiții, mă aștept să vedem un meci de care pe care, din care nu vor lipsi golurile. Dacă vor fi doar două, miza va fi returnată. Cota am ales-o din oferta de pariuri sportive Betano.
Preliminarii Campionatul Mondial 2026
Peste 2 goluri asiatic
1.5710 Oct 25, 21:45
Salutare! Lucrez în televiziune din 2004 și tot de atunci comentez fotbal intern și internațional, dar și tenis. Am făcut-o pentru Național TV, SportKlub, GSP TV și, din 2009, pentru Digi Sport. În paralel, scriu despre fotbal pe www.danstefanescu.ro și www.wesport.ro
Citeste mai multCase de pariuri online legale recomandate
