Meci nebun pe ”Olimpico”: Lazio vs Salzburg 4-2! Hațegan, inamicul public

Așa cum era de așteptat, Atletico Madrid a luat o opțiune serioasă pentru calificarea în semifinalele Europa League. Deși au forțat doar când a trebuit, jucătorii lui Diego Simeone i-au bătut cu 2-0 pe cei de la Sporting Lisabona. Madrilenii i-au luat tare pe jucătorii lui Jorge Jesus - Koke a deschis scorul în chiar primul minut de joc. Apoi la rampă a apărut starul Antoine Griezmann (foto: atleticodemadrid.com), cu reușita din minutul 40.

Atacantul francez a avut cota 1,86 să marcheze oricând în timpul partidei, iar cine a mizat pe el a scos bani frumușei la pariuri. Desigur, asta în cazul în care cei care nu s-au zgârcit la suma jucată.

Meciul serii de Europa League s-a jucat la Roma, unde brigada de arbitri din România a reușit să enerveze un stadion întreg în partida cu FC Salzburg. Italienii au deschis scorul prin Lulic, dar apoi Hațegan le-a făcut cadou oaspeților un penalty. Valon Berisha a transformat, iar Hațegan (foto: sportpictures.eu) a devenit inamicul public numărul 1 pe Stadio Olimpico.

Un cor de fluierături au insoțit prestația centralului român, iar la pauză italienii au sărit să-i ceară socoteală lui Hațegan. Antrenorul Simone Inzaghi, care a făcut o criză de nervi pe marginea terenului, s-a dus glonț către central.

Integralist la gazde, Ștefan Radu i-a reproșat și el lui Ovidiu Hațegan prestația la începutul reprizei secunde, una trasă la indigo cu prima. La puțin timp după fluierul de start, Parolo l-a învins cu o super-execuție pe portarul oaspeților și a declanșat nebunia în tribune.

Italienii au atacat în continuare în valuri, dar cei care s-au lipit primii de gol au fost oaspeții. Abia trimis în teren, japonezul Minamino a făcut liniște pe Stadio Olimpico în minutul 71. Bucuria austriecilor n-a durat, însă, decât 3 minute. Aruncat și el în luptă după pauză, Felipe Anderson a făcut 3-2 și a readus liniștea pe banca lui Lazio. Aceasta a ”explodat” din nou câteva minute mai târziu, când golgheterul Ciro Immobile a stabilit scorul final.

S-a terminat 4-2 pentru echipa lui Simone Inzaghi, dar italienii nu vor avea deloc un meci ușor în returul din Austria, unde Salzburg are nevoie de o victorie cu 2-0 pentru a merge în semifinalele Europa League. Victoria cu 4-2 a italienilor a fost cadoul perfect pentru Simone Inzaghi (foto: sslazio.it) - antrenorul lui Lazio a împlinit în ziua meciului...42 de ani.

Într-un alt meci, Arsenal a pus la greu ”tunurile” pe bieții ruși de la ȚSKA Moscova. Cu 4-1 au câștigat englezii, prin golurile reușite de Ramsey și Lacazette - ambii cu cîte o dublă. Oaspeții au marcat prin Golovin, dar doar o minune îi poate ajuta să meargă mai departe. În fine, RB Leipzig a câștigat greu prima bătălie cu Marseille. JUcătorul dorit de greii din Premier League, Timo Werner a marcat singurul gol al partidei în prelungirile primei reprize.