Marseille vs Atletico, finala Europa League. Retur nebun la Salzburg! (VIDEO)

Atletico a plecat neînvinsă de la Londra și în returul cu Arsenal de pe ”Wanda Metropolitano” i-a luat tare pe englezi. Diego Costa a fost primul care a semănat panică la poarta lui Ospina. La numai 1 minut distanță, ”tunarii” au încasat prima mare lovitură - căpitanul Koscielny (foto: dailymail.co.uk) s-a accidentat grav și a părăsit terenul pe targă, fiind înlocuit de Chambers.

Oaspeții au echilibrat, treptat, disputa și Ozil le-a dat emoții spaniolilor cu o infiltrare în careu în minutul 27. Starul gazdelor, Griezmann și-a încercat apoi norocul, dar mingea trimisă de el a trecut puțin pe lângă poarta adversă.

Fără Diego Simeone (eliminat în meciul tur pentru proteste), spaniolii au fost ”cravașați” de pe margine de secundul Burgos. Iar indicațiile înlocuitorul de moment al argentinianului au dat rezultate în prelungirile primei reprize, atunci când Diego Costa a adus-o în avantaj pe Atletico.

După pauză, Arsenal a încercat să se apropie din nou amenințător de poarta gazdelor, dar fără urmări pe tabela de marcaj. Cu un pressing ucigător, spaniolii și-au reluat atacurile și au pus la grea încercare defensiva oaspeților.

Iar în minutul 55, același Diego Costa a fost la un pas să dea și golul doi. Atletico a continuat să atace și fundașii lui Arsenal au fost puși la grea încercare, Ospina având și el rolul lui.

Wenger (foto: arsenal.com) a mutat și l-a introdus în teren și pe Mkhitaryan, dar armeanul n-a putut face minuni de unul singur. Atletico a câștigat cu 1-0, iar la Madrid s-a înregistrat un moment istoric - a fost ultimul meci european pentru Arsene Wenger după 22 de ani petrecuți pe banca ”tunarilor”. De partea cealaltă, Atletico se pregătește pentru finala de la Lyon cu Marseille.

Marseille, în finala EL după un retur nebun în Austria!

Francezii au trecut prin mari emoții în returul din Austria încă din primele minute. Jucătorii lui Marco Rose puteau deschide scorul după numai 13 minute - Pele a scos, însă, excelent la șutul lui Dabbur. Apoi, Gulbrandsen a irosit o bună ocazie după o cursă impetuoasă terminată cu o cădere în careul oaspeților.

Jucătorii lui Salzburg au deschis scorul în minutul 53 - Haidara a marcat după o fază superbă, în care a înșirat mai mulți adversari în drumul spre gol.

Cei de la Salzburg au prins aripi după deschiderea scorului și au dat și golul doi. Sarr a deviat nefericit un șut al lui Schlager și egalitatea la general s-a restabilit în minutul 65.

După o ocazie a francezilor, la o fază la care mingea a lovit transversala, austriecii au avut șansa lui 3-0 - Hee Chan a sutat periculos spre poartă, dar Pele a respins cu un efort incredibil. Austriecii au declanșat apoi o cursă nebună în speranța marcării și golului trei, care i-ar fi dus în finala Europa League în timpul regulamentar. N-a fost să fie și meciul a intrat în prelungiri.

Jucătorii lui FC Salzburg au fost mai periculoși și au ratat o ocazie uriașă în minutul 99 - portarul Pele a respins senzațional mingea trimisă cu capul de Caleta după un corner. Apoi, omul ”fără plămâni” - Dabbur a trecut și el pe lângă fericire cu o minge trimisă puțin pe lângă poartă.

Treziți de ocaziile gazdelor, jucătorii lui Rudi Garcia au revenit în atac și au dat lovitura de grație prin Rolando! Portughezul a lovit în minutul 115 și austriecii nu au mai avut puterea să trimită meciul la penalty-uri. Pe ”Stade Velodrome”, fanii au declanșat o adevărată nebunie în tribune după golul calificării în finala Europa League.

Marseille nu a mai jucat o finală europeană de 14 ani. Gruparea din Ligue 1 a câștigat ultimul trofeu în 1993, atunci când s-a impus cu 1-0 în finala Cupei Campionilor Europeni cu AC Milan.