Manchester City, dezmembrată pe ”Anfield”! Roma n-a făcut valuri cu Barca

Man City a pierdut greu în campionat pe terenul lui Liverpool (3-4), iar Pep Gaurdiola a sperat să-și ia revanșa în Champions League. Visele antrenorului catalan s-au spulberat în prima jumătate de oră în meciul tur din sferturi. Mare favorit să câștige ”Gheata de Aur” în acest sezon, Mohamed Salah a fost de neoprit. Asta a spus și Guardiola la conferința de presă de dinaintea meciului, dar pe teren egipteanul a ”zburdat” în voie până să iasă accidentat în min. 53.

Salah (foto: liverpoolfc.com) a dat drumul la robinetul cu goluri după numai 12 minute, apoi a pasat decisiv lui Sadio Mane la golul de 3-0. Atacantul din Senegal are un sezon excelent în Europa - a marcat 7 goluri în 7 meciuri jucate! De golul doi al lui Liverpool s-a ocupat Oxlade-Chamberlain. Jucătorul cumpărat de la Arsenal este cel care a deschis scorul în meciul cu City din campionat.

După ultima confruntare cu trupa lui Guardiola, Salah a ajuns la 38 de goluri marcate în acest sezon (în 43 de meciuri) și e foarte greu ca cineva să-i mai ia trofeul pentru cel mai bun marcator din Europa. Pe starul lui Liverpool îl mai despart acum 10 reușite de doborârea recordului deținut de legenda ”cormoranilor” Ian Rush - autor a 47 de goluri într-un singur sezon. Cu reușitele din meciul cu City, Liverpool a ajuns la 17 goluri marcate în ultimele 19 partide în toate competițiile.

Echipei lui Pep Guardiola (foto: sportpictures.eu) nu-i mai rămâne decât să spere la o minune în meciul retur de pe ”Etihad”. Pentru că doar asta îi mai poate salva pe jucătorii lui Man City. ”Cetățenii” se pregătesc să se încoroneze campioni în Premier League - fotbaliștii lui Guardiola trebuie să câștige, însă, derby-ul cu marii rivali de la Man United, programat în acest week-end.

În celălalt meci al serii din sferturile Ch League, Barcelona s-a impus cu 4-1 în fața lui AS Roma. Autogolurile lui De Rossi (min. 38) și Manolas (min. 55) și reușitele lui Pique (min. 59) și Luis Suarez (min. 87) îi fac pe catalani să se gândească deja la adversarii din semifinalele Ligii. În mod normal, golul lui Dzeko nu poate schimba soarta calificării. Un 3-0 le trebuie în retur jucătorilor lui Eusebio Di Francesco pentru a merge mai departe.

Mai jos sunt imaginile dezastrului lui City pe ”Anfield”.