Hajduk vs FCSB 0-0, după un meci plin de durităţi ale croaţilor. Toate rezultatele înregistrate (VIDEO)

Aşa cum era de aşteptat, Hajduk Split a jucat tare primul meci cu FCSB din turul trei preliminar al Europa League. Tănase a vrut să-l încerce pe portarul gazdelor după 7 minute, dar mingea trimisă de el a trecut departe de ţintă. Primul care s-a remarcat a fost Bălgrădean - care a scos excelent la execuţia lui Fomitschow din careu.

Defensiva bucureştenilor a continuat să dea rateuri pe flancuri şi le-a permis adversarilor să pună presiune la poarta lui Bălgrădean. De partea cealaltă, jucătorii lui Dică au preferat să arunce mingi lungi în atac pentru Gnohere - foarte şters, faţă de meciul de campionat cu Dinamo.

Vezi AICI un rezumat cu cele mai importante momente din meciul de la Split.

Cu două minute înainte de pauză, Dică a fost forţat să facă prima schimbare - Momcilovic s-a accidentat şi a fost înlocuit cu Junior Morais.

Croaţii nu s-au potolit şi au continuat să-i "tamponeze" pe fotbaliştii lui Dică, iar Denis Man a făcut şi el cunoştinţă cu "procedeele" gazdelor. Man a şi fost scos după pauză, în locul său pe teren fiind trimis Jakolis. Dar nu el şi-a trecut în cont o ocazie importantă, ci Gnohere - care nu a ajuns la o centrare foarte bună a lui Teixeira.

FCSB o putea păţi pe finalul meciului. Ahmed Said şi-a pus capul la contribuţie după un corner, dar nu l-a putut învinge pe Bălgrădean - omul meciului de la Split. Apoi a fost rândul lui Moruţan să rateze cea mai mare ocazie de gol a FCSB-ului, după o combinaţie frumoasă cu Teixeira. S-a terminat 0-0 şi trupa lui Dică trage nădejde într-un retur mult mai bun săptămâna viitoare pe "Naţional Arena".

Returul FCSB vs Hajduk Split se joacă pe 16 august, de la ora 21:30. Echipa care va câştiga va lupta în play-off cu învingătoarea meciului dintre Slovan Bratislava şi Rapid Viena. În meciul tur din Slovacia, gazdele au câştigat cu 2-1.

Gigi Becali: "Ne calificăm la Bucureşti. Nu ne pot marca gol pe terenul nostru. O să vedeți un fel de Rudar la București. Nu de goluri multe, dar nu vor mai trece de mijlocul terenului!..".

Iată celelalte rezultate înregistrate în meciurile din turul trei preliminar al Europa League:

FC Ufa vs Progres Niedercorn 2-1 (Nedelcearu si Carp au fost integralişti la gazde)

FK Spartaks vs Suduva 0-1

Hapoel Haifa vs Atalanta 1-4 (Buzaglo a marcat golul gazdelor din pasa lui Gabi Tamaş).

Apollon Limassol vs Dinamo Brest 4-0

Dinamo Minsk vs Zenit St. Petersburg 4-0

FC Sheriff vs Valur 1-0

Hapoel Beer Sheva vs APOEL Nicosia 2-2

Ludogoreţ vs Zrinjski Mostar 1-0 (gol marcat de Cosmin Moţi, care a ajuns la a cincea reuşită în tricoul bulgarilor în Europa).

Mariupol vs Bordeaux 1-3

Sigma Olomouc vs Kairat Almaty 2-0

Sturm Graz vs AEK Larnaca 0-2

Torpedo Kutaisi vs Kukesi 5-2

Trencin vs Feyenoord 4-0

Jagiellonia Bialystok vs Gent 0-1

Nordsjaelland vs Partizan Belgrad 1-2 (Gabriel Enache a fost rezervă la oaspeţi).

ŢSKA Sofia vs FC Kopenhaga 1-2

Beşiktaş vs LASK Linz 1-0

Genk vs Lech Poznan 2-0

Istanbul BB vs Burnley 0-0

Olimpija Ljubljana vs HJK 3-0

Olympiakos vs FC Luzern 4-0

Vitesse vs FC Basel 0-1

Zorya vs Braga 1-1