Coman, propunerea lui Hagi pentru Daum. "E mai bun ca mulţi din naţională!

Victoria cu 5-0 a puştilor de la Viitorul în faţa lui FC Zurich, în Youth League, a fost momentul perfect pentru Gică Hagi să "explodeze" din nou la adresa lui Christoph Daum. Hagi şi-a adus aminte că Daum a spus că orice jucător tânăr, valoros, are o şansă la echipa naţională. "Coman trebuie să fie titular cu Polonia!", i-a transmis Hagi lui Daum.

Un jucător de la Arsenal (nn - Vlad Dragomir), care a jucat 15 minute în Champions League, la U19, a fost propus la naţionala României. Păi noi, care am umilit campioana Elveţiei cu 5-0 ar trebui să avem 5 jucători în naţională!! Florinel Coman trebuie să fie la echipa mare, dacă Dragomir e propus la echipa naţională cu 15 minute jucate la U19 cu Ludogoreţ...Păi eu ce să zic de jucătorii mei?...

Dacă domnului Daum i se propune un fotbalist care a jucat 15 minute la U19, atunci Coman ce trebuie să facă?!..Coman trebuie să fie titular cu Polonia! Şi ştiţi de ce? A jucat cu CFR, a jucat cu Dinamo, a jucat cu Voluntari şi a fost cel mai bun de pe teren. Eu zic că Florinel e mai bun ca mulţi de la echipa naţională!  Eu propun jucători la echipa naţională pe rezultate, nu pe 15 minute jucate...Poate picăm cu Arsenal mai departe. Vedem...că poate le dăm na-na! ,

---a spus Hagi

"Avem scouteri care îi urmăresc pe tinerii jucători care pot fi o soluţie la naţională", a anunţat Daum. Neamţul "a luat foc" când a fost întrebat de un jurnalist despre titularizarea lui Keşeru în meciul cu Polonia.

Eşti din presa poloneză, vrei să afli titularii?..Care este motivul, de ce întrebi? Crezi că sunt prost?..Nu contează dacă a venit mai târziu sau mai devreme, înainte de toate, fiecare jucător trebuie să audă de la mine dacă va juca sau nu, nu din presă. Este regula principală, iar în al doilea rând este o plăcere dacă Polonia nu va şti totul dinainte,

---a replicat Christoph Daum

Claudiu Keşeru a marcat 8 goluri în 4 meciuri disputate pe parcursul a 11 zile, ceea ce îl face cel mai în formă atacant român. Iniţial, n-a fost convocat pentru meciul cu Polonia, dar Keşeru a dat drumul la "robinetul" cu goluri după ce s-a anunţat lista cu lotul lărgit. Până la urmă, Daum l-a chemat la naţională, dar şi pe fondul problemelor medicale pe care le are Denis Alibec. Keşeru aşteaptă acum răspunsul şefilor lui Ludogoreţ pentru a veni la naţională. Luni ar trebui să se prezinte atacantul lui Ludogoreţ în cantonamentul României.