FCSB, victorie în minutul 86 la Craiova! Teixeira îi ține în viață pe fcsb-iști (VIDEO)

În dorința de a întrerupe seria incrediblă a roș-albaștrilor, în fața cărora nu au mai câștigat de 16 ani, jucătorii de la CSU Craiova au început tare meciul cu trupa lui Dică - după 4 minute, Băluță a irosit o șansă importantă să deschidă scorul. La opt minute distanță, Bălgrădean era să o comită în fața aceluiași jucător al gazdelor la o fază în care portarul lui FCSB a întârziat să degajeze un balon.

A venit, apoi, șutul frumos al lui Mateiu - care a trecut de puțin pe lângă stâlpul din dreapta al porții apărată de Bălgrădean, fost jucător la Craiova. Băluță și-a încercat din nou norocul în minutul 25, dar nu l-a putut învinge pe portarul oaspeților dintr-o fază clară de gol.

Oltenii antrenați de italianul Devis Mangia o puteau păți, însă, în chiar ultimul minut al primei reprize, atunci când Florin Tănase n-a fost în stare să dea gol singur cu Mitrovic.

După pauză, oltenii s-au aruncat din nou în atac. Iar Tiago Ferreira a ratat o șansă uriașă în minutul 49 după o lovitură de cap, într-o fază la care s-a opus din nou, miraculos, Bălgrădean. Portarul FCSB-ului a făcut minuni și în minutul 68, când a respins excelent la un șut periculos din afara careului expediat de gazde.

Fără Alibec, nici măcar inclus în lot pentru meciul cu Craiova (în urma unei noi dispute la antrenamente cu Nicolae Dică), la Craiova titular a jucat Gnohere, dar francezul nu și-a mai putut ajuta echipa. El a și fost schimbat în ultimele 20 de minute de joc, când pe teren a fost introdus Budescu, iar mai apoi și Denis Man.

Schimbările lui Dică au revigorat jocul celor de la FCSB. Deși gazdele au continuat să atace în valuri, oaspeții au dat lovitura de grație în minutul 86 - infiltrat în careu, Teixeira a marcat golul care o ține în viață pe FCSB în lupta cu CFR Cluj pentru titlu.

Campioana se va decide în ultima etapă, una de foc, în care cele două mari rivale joacă pe propriul teren -  FCSB cu Astra, iar fotbaliștii lui Dan Petrescu împotriva Viitorului.

Cu remiza de pe ”Oblemenco”, trupa lui Dică s-a apropiat din nou la un punct de CFR Cluj. Ardelenii păstrează, însă, prima șansă la titlu - pe care îl câștigă în cazul unei victorii cu Viitorul, chiar dacă cei de la FCSB o bat și ei pe Astra.

Video AICI cu principalele faze din meciul dintre CSU Craiova și FCSB, scor 0-1.

După victoria de la Craiova, Gigi Becali s-a decis: îl păstrează pe Dică chiar dacă acesta ratează titlul, dar renunță la Denis Alibec! Becali e acum la mâna Viitorului lui Hagi, care în cazul unei victorii pe terenul lui CFR o face campioană pe FCSB.

Am văzut multă dăruire, ambiție. Așa se joacă fotbalul dacă vrei să fii campion. Așa trebuie să joci, așa joci tot timpul.  Părerea mea e că deja șansele la titlu sunt 55-45%. Am mare încredere în Viitorul, pentru că are două obiective: material, pentru că ajung pe locul trei și incă unul mai important. Sportiv, pentru că joacă direct turul doi preliminar Europa League. Eu zic că au un interes mare. Trebuie să câștigăm meciul nostru, iar Viitorul poate câștiga la Cluj. Contează că ne-am descătusat, că am castigatm meciul. Bravo lui Dică, a demonstrat că nu e un antreor fricos!", a declarat Becali.

De partea cealaltă, oltenii sunt foarte supărați. ”Nu ştiu cum de nu am reuşit să înscriem, ne-a lipsit şi şansa. Au înscris din noroc. E frustrant să nu-i batem. Chiar dacă am pierdut azi, trebuie să analizăm ce am făcut greşit", a declarat jucătorul dorit de FCSB în ultima perioadă de transferuri. Trebuie să muncim şi mai mult, pentru că suntem buni doar să vorbim. Trebuie să vorbim mai puţin şi să muncim mai mult!", a tunat Băluță la finalul meciului.

Cearta cu Dică i-a fost ”fatală” lui Alibec

Dică s-a arătat încântat când a auzit că Becali vrea să-i prelungească înțelegerea. În același timp, antrenorul lui FCSB a anunțat că nu mai contează pe Denis Alibec, cu care s-a contrat la ultimul antrenament. ”A fost decizia mea că Alibec să nu facă parte din lot pentru meciul cu Craiova. Nu vreau să intru în amănunte, dar a fost decizia mea. Alibec a spus că sunt principalul vinovat pentru că nu marchează el goluri. Și am decis să nu mai facă parte din lot. Și nu va fi în lot nici cu Astra!”, a spus Dică.

”Alibec nu mai joaca la FCSB! I-am dat hârtie să plece în Franța pentru 1,7 milioane de euro, aproape cât am dat pentru el. Alibec pleacă, dar Dică rămâne și dacă nu câștigă campionatul”, a anunțat și Becali.

La conferința de presă, Devis Mangia și-a lăudat jucătorii. ”Noi am avut oportunitatea să deschidem scorul și am luat un gol pe care nu trebuia să-l luăm. Felicitări pentru atitudinea băieților! Am avut 3 ocazii mari, din ce îmi amintesc, și asta a fost diferența. Însă felicitări pentru atitudinea lor, sper să fie și la celelalte meciuri așa. Atmosfera a fost minunată. Nu știu cine va câștiga titlul, dar cine îl va lua va merita”, a declarat antrenorul lui CSU Craiova.

(Credit Foto: Sportpictures.eu)