FCSB, cale liberă spre titlu după derby-ul cu CFR! Becali: ”70 la sută suntem campioni!”

După un meci incredibil la Craiova între trupa lui Mangia și Viitorul lui Hagi, toată lumea se aștepta ca derby-ul pentru titlu dintre FCSB și CFR Cluj să fie cel puțin la fel de spectaculos. Numai că, pe Național Arena, cele două grupări au îmbrățișat stilul italian în primele 45 de minute.

Cu două surprize în primul ”11”, Găman și Gnohere, gazdele au părut mulțumite cu un egal. Extrem de puține faze periculoase s-au petrecut sub ochii centralului Istvan Kovacs, care a fluierat la aproape fiecare fază - reușind să fragmenteze enervant jocul. Denis Man și Budescu au fost singurii care au vrut să arate că sunt pe teren, în două faze la care Arlauskis a avut ceva emoții.

Emoții a avut și Gigi Becali înaintea meciului. ”Avem emoții, e un meci special, de titlu. Suntem campioni dacă vom câștiga. Și la egal suntem campioni. Sper ca azi să fie ultima zi cu emoție, să fim campioni. Cei de la CFR își vor da viața pe teren, e decisiv. Normal, pe valoare, ar trebui să câștigăm noi! Nu vreau ca arbitrul să-mi dea penalty, Steaua n-are nevoie de 11 metri”, a spus Becali la intrarea pe stadion.

Budescu a fost cel mai periculos jucător al gazdelor și după pauză, iar asta s-a văzut încă din primele minute după o lovitură liberă executată periculos. Același Budescu și-a încercat norocul și în minutul 60, și tot din lovitură liberă, dar jucătorul lui Dică a luat zidul adversarilor la țintă. El n-a mai terminat meciul pe teren, pentru că Dică l-a schimbat cu Teixeira.

Mutările lui Dică nu au dat rezultatul dorit. Mai mult, gazdele au încasat un eurogol în minutul 76 după un șut fabulos al lui Djokovic din afara careului!

Când fanii gazdelor deja se pregăteau să părăsească supărați stadionul, Planic a adus fericirea pentru FCSB în prelungiri și a aruncat în aer tribunele de pe ”Național Arena”! S-a terminat 1-1 și trupa lui Nicolae Dică rămâne favorită la câștigarea titlului - al 27-lea din istoria clubului.

Mai jos e un montaj cu cele mai importante faze din FCSB vs CFR Cluj 1-1.

DECLARAȚII

GIGI BECALI: "Am zis că poate nu mă lasă Maica Domnului, m-am rugat la sfinți. Măcar un egal să fie și m-a ascultat și mi-a dat. Am egalat cu un gol cât un campionat. mai motivați, a fost prea multă încrâncenare, emoție, teamă. Nu mai contează acum Alibec, sau cine a pasat. Noi suntem pe primul loc, avem două puncte, ne permiteam să facem un egal. Dacă zicea cineva înainte, semnam cu ochii închiși pentru 1-1. 70% e decis titlul! Ei mai au 30% șanse. Eu am încredere mare în Craiova. Arbitrajul mi s-a părut extraordinar, nu ai ce să reproșezi. Ei cereau 11 metri..Nu se cere! Dacă ești arbitru deștept, nu dai. Și nu a dat. Bine a făcut. Arbitru mare Kovacs! E mare arbitru, am zis și înainte".

DAN PETRESCU: ”Știam că sunt favoriți la câștigarea campionatului, am încercat să ne organizăm bine. Din păcate când iei un astfel de gol la singurul șut pe poartă pe care l-a avut FCSB... Băieții sunt foarte triști în vestiar. Au fost multe lucruri care m-au deranjat, s-a văzut de la început până la final”.

”Faze clare nu au fost, dar așa cum am fost ciupiți în tot play-off-ul, așa am fost și astăzi. Dar când primești gol în minutul 92, nu ai ce să mai spui. Avem un meci foarte greu cu Craiova. Tare frică mi-e de meciul cu Craiova, sper să-i mobilizez pe băieți, va fi foarte greu”.

NICOLAE DICĂ:  ”Planic e a două oară când îl trimit în atac, am schimbat sistemul și am rămas cu 3 fundași. La meciul de la Cluj a dat acea pasă pentru Bizon, acum a reușit să marcheze. Depindem doar de noi, trebuie să rămânem foarte concentrați și să câștigăm cele 3 meciuri rămase. Avem o șansă în plus față de cei de la CFR. Ne așteaptă două deplasări foarte grele, la Iași și la Craiova. Ne pare rău că nu am reușit să câștigăm, să-i facem fericiți pe fani. Sper ca în ultima etapă să fie la fel, să jucăm cu titlul pe masă și să reușim să-l câștigăm".

CAMORA: ”Foarte dureros...Echipa a făcut un meci foarte bun, dar ei au avut un șut pe poartă și au dat gol. Mai se joacă, mai sunt 3 meciuri pentru fiecare, dar se poate. Trebuie să avem încredere, să avem atitudine. Am meritat 3 puncte, dar din păcate au dat gol la ultima fază. Am avut ghinion, echipa a lucrat foarte bine toată săptămâna. Sperăm să avem și noi un pic de noroc, contează foarte mult. O să dăm tot pe teren și la final vedem pe ce loc terminăm".

DUMITRU DRAGOMIR: ”N-am văzut de mult un meci mai urât decât ăsta. Am plecat devreme, nici nu m-am mai uitat. Dacă CFR câştiga, era campioană, dar acum le va fi foarte greu. FCSB-ului îi ajunge acest egal pentru a lua titlul, are meciuri mai uşoare pe finalul ăsta de campionat”.

”Nu cred că FCSB mai poate pierde campionatul, dar mă enervează că au jucat la meci egal. Puteau câştiga azi campionatul, dar nu au vrut să rişte. Craiova e arbitrul pentru titlu. Şi joacă şi bine! Convingerea mea este că, în toate situaţiile din lume, Dan Petrescu pleacă de la CFR la finalul campionatului".

Cei de la CFR Cluj trag speranțe acum că marii rivali se mai pot ”împiedica” până la finalul acestui sezon. Programul celor două echipe în ultimele 3 etape din play-off:

FCSB: - vs. CSM Iași (7 mai, deplasare)