FCSB a redevenit lider după 3-0 cu Astra. Grozavu, out de la Timișoara

O zi s-a bucurat CFR-ul de primul loc după victoria cu Viitorul. FCSB a făcut instrucție la Giurgiu cu Astra și a redevenit lider, cu două puncte peste trupa lui Dan Petrescu. Fără Alibec (neinclus în lot din cauza unei accidentări), Dică a început în atac cu Gnohere, dar primul care i-a dat emoții lui Iliev a fost Budescu - care a șutat din unghi în transversală. ”Bizonul” și-a încercat și el norocul, din pasa lui Budescu, dar portarul Astrei a fost la post.

Denis Man a luat apoi bara la țintă cu o execuție frumoasă din afara careului. Inevitabilul s-a produs în minutul 27, atunci când Gnohere (foto: sportpictures.eu) a transformat impecabil un penalty dictat ușor de centralul Marius Avram în urma unui duel în careu între Laurențiu Buș și Romario Benzar.

Dică a schimbat primul la pauză și l-a scos pe Budescu, cel care îl criticase pe antrenorul lui FCSB pentru aceeași mutare făcută la meciul cu CSU Craiova. De data asta, Budescu nu s-a mai supărat și a aplaudat la următoarele două reușite ale colegilor lui. Mai întâi, s-a lipit de gol Denis Man - care l-a învins pe Iliev după o recuperare a lui Pintilii.

Man a fost și autorul unei faze care i-a băgat în sperieți pe cei de pe banca oaspeților - împins de un adversar, Man l-a pus la pământ pe Nicolae Dică (captură foto: Telekomsport).

Cel mai bun jucător de pe teren al oaspeților, Pintilii și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. Aflat la ”pândă” în preajma careului advers, Pintilii (foto: sportpictures.eu) a prins o torpilă de la distanță și a făcut inutil plonjonul portarului Iliev. Cu ochii la tabelă, jucătorii lui Dică nu au mai forțat și au oprit turația motoarelor.

Astra a avut șansa să marcheze golul de onoare în ultimul minut. Avram a dictat penalty după un henț în careu al lui Planic, dar jucătorul trecut pe la Steaua - Florentin Matei nu l-a putut învinge pe Bălgrădean, foarte inspirat la meciul de la Giurgiu.

Victoria cu Astra a retrimis-o pe FCSB în fruntea clasamentului, la două puncte în fața celor de la CFR Cluj. În schimb, la Astra au început să reapară problemele - echipa lui Mulțescu riscă să termine pe ultimul loc play-off-ul. Etapa viitoare programează meciurile: Viitorul vs FCSB (sâmbătă), CSM Iași vs CFR Cluj (duminică) și Astra vs CSU Craiova (luni) - toate partidele cu începere de la ora 20:45.

NICOLAE DICĂ: ”A fost un meci pe care l-am dominat de la început până la sfârșit, ne-am creat și alte ocazii. Mă bucur că nu am primit nici gol, sunt mulțumit de atitudinea băieților și cel mai important este că suntem din nou pe primul loc.
Budescu avea un cartonaș galben, la pauză am văzut că erau unele discuții cu arbitri, că se discută despre acel penalty și mi-era teamă să nu ia roșu. Nu era supărat, că am vorbit cu el. Budi trebuia să execute acel 11 metri, dar el a discutat cu ”Bizonul” și au decis să bată el că să iasă golgheter”.

GIGI MULȚESCU: ” Am întâlnit o echipă foarte bună, joc solid, jucători valoroși. Noi am încercat, dar nici n-am fost lăsați. Am încercat să construim, să participăm și noi la spectacol, atât cât am putut. Noi puteam să inscrim cel puțin două goluri, mai ales în ultimul sfert de oră. Nu pot să reproșez doar faza penalty-ului, a mai fost un henț, niște faulturi din spate. Era altfel dacă intram cu 0-0 la pauză. Au fost multe greșeli din partea noastră și din partea arbitrilor, însă până la urmă valoarea Stelei a făcut diferența”.

Alibec, la un pas de un nou transfer în străinătate

Accidentat la antrenamentul de duminică, Denis Alibec (foto: sportpictures.eu) a fost spectator la meciul cu Astra. Atacantul de 27 de ani se pregătește de un nou transfer în străinătate - de atacantul lui Dică se interesează Marseille, care pune la bătaie 4,5 milioane de euro. Gici Becali e de acord cu suma francezilor.

”Pentru Alibec scad la 5 de la 10, îl dau cu 5 milioane de euro. Cu 3 milioane nu îl dau. De Alibec e greu de vorbit la ora asta, depinde de el. Dar în principiu cred că da. Vom discuta la finalul campionatului. Pe mine nu mă interesează 3,4 milioane, eu vreau în Champions League”, a declarat Gigi Becali la Digisport.

N-a fost Grozav și a fost dat afară!

Seara de fotbal din Liga 1 Betano s-a terminat cu o demitere. Timișoara a pierdut cu 0-1 acasă meciul cu FC Botoșani din play-out, iar Leo Grozavu (foto: sportpictures.eu) a fost pus pe liber!

Șefii bănățenilor aveau, se pare, deja pregătită schimbarea, pentru că imediat l-au anunțat pe Rică Neaga omul care va prelua echipa.

Fostul jucător al Stelei a devenit al patrulea antrenor din prima ligă care nu deține licența Pro, după Florin Bratu, Nicolae Dică și Adi Mutu (noul antrenor al Voluntariului). Neaga (foto: sportpictures.eu) va fi ajutat la Timișoara de Aurel Șunda, cel care în acte va fi antrenorul principal.