Fabulos! Halep vs Azarenka 7-6, 6-2 și românca e la o victorie de locul 1 WTA!

După finala pierdută cu Ostapenko la Roland Garros, Simona Halep s-a ambiționat iar acum calcă totul în picioare la Wimbledon! Ultima victimă a fost Victoria Azarenka. Fostă numărul 1 mondial, sportiva din Belarus a cedat în fața ”tăvălugului” din Constanța, care a câștigat în două seturi, 7-6, 6-2, și a rămas fără set pierdut în turneul londonez!

O singură dată câștigase Halep (foto: sportpictures.eu) în fața lui Azarenka până la meciul din optimi de la Wimbledon - se întâmpla în 2015, la US Open. ”Data trecută, când am jucat cu Azarenka, ea nu era mamă. E diferit acum... Este un lucru minunat ce a făcut. Este o adversară dificilă și o mare campioană. Voi încerca să dau tot ce am mai bun. Nu am nimic de pierdut. Abordez meciul fără așteptări, dar cred că am șansa mea și trebuie să profit", a spus Halep înaintea meciului cu Azarenka. Și, după un început ezitant, în care a fost aproape de nerecunoscut, constănțeanca și-a dat drumul la joc și a pedepsit-o rău pe adversara ei.

După succesul cu Azarenka, Simona mai are nevoie de doar o victorie ca să devină noul număr 1 mondial - adică ea trebuie să se califice în semifinale la Wimbledon! O mână de ajutor i-a dat și Garbine Muguriza, care a eliminat-o din turneul londonez pe numărul 1 mondial, Angelique Kerber, în 3 seturi, după un meci de aproape 2 ore și jumătate. .

În sferturi la Wimbledon, Simona Halep (foto: sportpictures.eu) o va înfrunta pe favorita gazdelor, Johanna Konta (numărul 7 mondial și a 7-a favorită a turneului). Pentru româncă, este al doilea an la rând când ajunge în sferturi pe iarba londoneză. De partea cealaltă, Konta a devenit prima jucătoare britanică ce se califică în sferturi la Wimbledon după o pauză de 33 de ani! Jo Durie a fost ultima care a făcut asta, în 1984.

Cu victoria de astăzi, Halep a ajuns la a patra ”victimă” la Wimbledon, după  Marina Erakovic, Beatriz Haddad Maia și Shuai Peng, dar și cu marea satisfacție de a nu fi pierdut niciun set până acum în competiție! După încheierea turneului (când Serena Williams va ieși oficial din topul celor mai bune 10 jucătoare), Halep va deveni sportiva cu cele mai multe săptămâni consecutive în Top 10 WTA,182 la număr. Actualul număr doi mondial a intrat în acest top pe 27 ianuarie 2014!

În plus, de când a ajuns în top 5 (în primăvară alui 2014), Halep a petrecut doar nouă săptămâni sub această linie. Iar de aproape două luni ea este în Top4!

Înaintea meciului din optimi cu Azarenka (foto: wikipedia.org), Simona Halep a fost invitată de cei de la Europort să-și "construiască" jucătoarea de tenis ideală, după punctele forte ale actualelor jucătoare din circuitul feminin profesionist. Românca a răspuns repede la întrebări și a recunoscut că i-ar plăcea să fie o ”combinație” între Serena, Kvitova și Vinci. Nu ar da, însă, lovitura sa de backhand pentru nicio altă execuție a vreunei jucătoare din lume.