FC Botoșani a anunțat despărțirea de Andrei Chindriș, care urmează să semneze cu Excel Mouscron. Înlocuitorul acestuia în centrul liniei defensive poate fi ales dintre Florin Plămadă și Baba Toure, jucători aduși în ultimele zile.
Florin Plămadă (foto, fundaș central, 28 de ani, valoare de piață 150.000 de euro potrivit transfermarkt.com) a făcut trecerea la seniori pe când era legitimat la Rapid Suceava, în sezonul 2010-2011. Până în sezonul 2018-2019, când a semnat pentru Petrolul Ploiești, a jucat doar în Moldova, la Foresta Suceava, la FC Botoșani și la Poli Iași. După Petrolul, a ajuns la Metaloglobus, echipă de care s-a despărțit în această vară. Cea mai mare cotă de piață a atins-o la 23 de ani, pe când evolua tot pentru FC Botoșani: 600.000 de euro. Plămadă este un apărător decent pentru nivelul Ligii I. A evoluat într-un meci pentru România U21, contra Insulelor Feroe U21 (scor 2-2, a avut și un asist).
Baba Toure (fundaș central, 26 de ani, valoare de piață 150.000 de euro) are un fizic impresionat, la cei 1.95 m. ai săi. Jucătorul francez cu origini senegaleze a început fotbalul de performanță la echipa a doua a lui Sedan. S-a transferat apoi la Evian, iar de acolo la Auxerre, evoluând numai la formațiile secunde ale acestor cluburi. După trei ani petrecuți la USL Dunkerque, a trecut la Le Puy Foot (liga a 3-a franceză), în vara anului trecut. În sezonul 2019-2020 a jucat titular în 17 partide și nu a fost suspendat nicio etapă.
„Am adus un fundaș central, de naționalitate franceză, în locul lui Chindriș, care oricum n-a plecat încă, cu bagaj. L-am văzut pe YouTube pe francez, a jucat în prima ligă de la ei, are 24 de ani. Nu știu cum îl cheamă”, declara Valeriu Iftime, finanțatorul clubului moldovean.
În afara lui Chindriș, este posibil să nu mai plece nimeni din lotul antrenat de Marius Croitoru. FC Botoșani joacă în turul 1 preliminar al Europa League, pe 27 august, contra lui Ordabasy, în Kazahstan.
15 Distribuiri
Discutii