1. Home »
  2. Transferuri »
  3. Andrea Compagno este noul atacant al vicecampioanei

Andrea Compagno este noul atacant al vicecampioanei

Caramavrov
Caramavrov

2022-08-29 22:07:44

image Andrea Compagno este noul atacant al vicecampioanei

FCSB a oficializat transferul atacantului Andrea Compagno (foto), de la FC U Craiova. Cristian Bălgrădean este al doilea jucător care trece de la CFR Cluj la U Cluj în această vară, iar FC Botoșani a adus și ea doi fotbaliști.

Deschide cont și joacă acum la una din casele de pariuri online recomandate cu un superpachet de bun venit!

Andrea Compagno (atacant italian, 26 de ani, cotă de piață 500.000 de euro potrivit transfermarkt.com) a venit la FCSB de la FC U Craiova, pentru suma de 1,5 milioane de euro, plus 10% dintr-un viitor transfer. Italianul a semnat pe două sezoane, va purta tricoul cu numărul 96 și ar trebui să fie titular în echipa antrenată de Nicolae Dică.

Compagno a ajuns în România la FC U Craiova din San Marino, în 2020. A marcat 26 de goluri în 60 de meciuri jucate în toate competițiile pentru echipa lui Adrian Mititelu. În acest campionat a înscris deja 5 goluri, din 7 partide. Cel mai prolific sezon al său a fost 2018-2019, când a mercat 22 de goluri pentru Tre Fiori (San Marino). 

Cristian Bălgrădean (portar, 34 de ani, cotă de piață 700.000 de euro) a venit la Universitatea Cluj de la CFR. Goalkeeperul a fost lăsat să plece liber de contract pentru că nu mai intra în vederile lui Dan Petrescu, în urma unor gafe repetate. Astfel, Bălgrădean este al doilea fotbalist care trece de la CFR la rivala „U” în această vară, după Alexandru Chipciu.

Antoni Ivanov (mijlocaș central bulgar, 26 de ani, cotă de piață 200.000 de euro) a venit la FC Botoșani de la Dinamo. Format la academia lui Lodogoreț Razgrad, Ivanov a ajuns în România în 2018, când a semnat cu Gaz Metan Mediaș. De atunci, până să ajungă la Dinamo, a mai jucat pentru Universitatea Craiova și FC Voluntari. În decembrie 2019, pe când era legitimat la Craiova, era cotat la 1 milion de euro.

Rijad Sadiku (fundaș central bosniac, 22 de ani, cotă de piață 150.000 de euro) a venit la FC Botoșani de la Rudar Prijedor, din țara natală. Are două selecții în naționala de tineret a Bosniei-Herțegovina. Poate evolua și ca închizător.

Credit foto: sportpictures.eu

Salutare! Numele meu e Florin Caramavrov, sunt jurnalist de sport din 1993, am lucrat la Fotbal Plus, Sport XXI, Sportul românesc, Gazeta sporturilor, Prosport. Acum am site-ul meu - SPORTescu.ro. De asemenea, sunt invitat permanent al emisiunilor sportive de la ProArena (fost Sport.ro) de peste 10 ani și am realizat și prezentat pentru Pariurix.com peste 100 de emisiuni cu informații sportive pen ...

Citeste mai mult

Case de pariuri online legale recomandate

Cazinouri online legale recomandate

Tipsteri ai lunii

1
Tudor Cosma
+139.6
Câștigate
41
Pierdute
13
2
Constantin Dinu
+69.15
Câștigate
12
Pierdute
12
3
Marius Huțu
+46.27
Câștigate
11
Pierdute
3