Team România la Jocurile Olimpice: 101 tricolori la start!

192 0

România va fi reprezentată la Jocurile Olimpice de la Tokyo de 101 sportivi, iar oficialii Comitetului Olimpic Român se așteaptă la minim 5 medalii, disciplinele în care ne punem cele mai mari speranțe fiind canotajul, gimnastica artistică, scrima și chiar înotul, după ce David Popovici a câștigat trei medalii de aur și a doborât recorduri mondiale la Europeanul de tineret de la Roma.

Canotoarea Mădălina Bereș și înotătorul Robert Glință vor purta drapelul tricolor la ceremonia de deschidere. Cea de-a XXXII-a ediție se desfășoară în perioada 23 iulie – 8 august, reunind 11.500 sportivi, care se vor întrece într-un număr record de evenimente sportive, 339.

Iată care sunt cei 101 de atleți care compun delegația țării noastre, cu performanțele realizate până în prezent de fiecare:

ATLETISM

Săritura în lungime: Florentina Costina Iusco (n. 8 aprilie 1996) – cea mai bună performanță de până acum a fost locul 4 la Jocurile Europene de la Minsk 2019;

Săritura în lungime: Alina Rotaru (n. 5 iunie 1993) – a mai participat la JO de la Rio 2016 și a terminat pe 2 la Jocuri Olimpice de Tineret Singapore 2010 și la Festivalul Olimpic al Tineretului European Tampere 2009. 

1.500 m: Claudia Mihaela Bobocea (n. 11 iunie 1992) – s-a mai calificat la la JO 2016 de la Rio;

Aruncarea ciocanului:  Bianca Florentina Ghelber (n. 1 iunie 1990) - a mai participat la JO de la Beijing (2008) și la JO de la Londra (2012). Are în palmares 6 medalii de aur la Campionate Mondiale și Europene de tineret. 

400 m: Andrea Miklos (n. 17 aprilie 1999) – a mai participat la JO de la Rio 2016 (ștafetă 4x400) și a terminat pe primul loc la Festivalul Olimpic al Tineretului European 2015 în proba de 400 m.

Săritura în înălțime: Daniela Stanciu (n. 15 octombrie 1987) – este debutantă la Jocurile Olimpice.

50 km marș: Marius Iulian Cocioran (n. 10 iulie 1983) - a mai participat la JO de la Londra (2012) și la JO de la Rio 2016. 

Aruncarea discului: Alin Alexandru Firfirică (n. 3 noiembrie 1995) - a terminat pe locul 4 la Campionatele Mondiale Doha 2019.

Aruncarea suliței: Alexandru Mihăiță Novac (n. 24 martie 1997) – este medaliat cu argint la Jocuri Olimpice de Tineret Nanjing 2014.

Aruncarea greutății: Andrei Rareș Toader (n. 26 mai 1997) - are în palmares două medalii de argint la Jocuri Olimpice de Tineret Nanjing 2014 și la Festivalul Olimpic al Tineretului European Utrecht 2013, plus o medalie de bronz la Festivalul Olimpic al Tineretului European Utrecht 2013 în proba de aruncarea discului.

BOX

Categoria 57 kg: Maria Claudia Nechita (n. 15 august 1993) – cea mai bună performanță este locul 5 la Jocurile Europene de la Minsk 2019, la categoria 51 kg.

Categoria 52 kg: Cosmin Petre Gîrleanu (n. Iunie 1999) - a terminat și el pe locul 5 la Jocurile Europene de la Minsk 2019. la categoria 49 kg.

CANOTAJ

Canotajul este una dintre disciplinele care au adus cele mai multe medalii de la jocurile olimpice pentru România: 17 de aur, 6 de argint și 7 bronz - delegația feminină și 2 de aur, 4 de argint și 2 de bronz – delegația masculină. La Tokyo, avem 36 de canotoare și canotori:

Opt rame cu cârmaci masculin (8+): Alexandru Chioseaua, Florin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Bejan, Vlad Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Munteanu;

Opt rame cu cârmaci feminin (8+): Maria Rusu, Viviana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea;

Patru rame fără cârmaci masculin (4-): Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu, Cosmin Pascari;

Patru rame fără cârmaci feminin (4-): Mădălina Hegheş, Roxana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu;

Dublu rame feminin (2-): Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi;

Dublu rame masculin (2-): Marius Cozmiuc, Ciprian Tudosă;

Dublu vâsle categorie uşoară feminin (L2x): Ionela Cozmiuc, Gianina Beleagă;

Dublu vâsle feminin (2x): Nicoleta Bodnar, Simona Radiş;

Dublu vâsle masculin (2x): Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache.

CICLISM

Vlad Dascălu (n. 17 decembrie 1997) – este debutant la Jocurile Olimpice.

Eduard Michael Grosu (n. 4 septembrie 1992) – debutant la Jocurile Olimpice.

FOTBAL

Participarea la JO de la Tokyo a fost obținută prin calificarea în semifinalele Euro U21 2019. Antrenor este tot Mirel Rădoi, care între timp a fost numit selecționer al naționalei de seniori. România U21 a participat la turneului final al Campionatului European în acest an, terminând grupa la egalitate de puncte cu Germania și cu Olanda, dar ratând calificarea în fazele eliminatorii.

Portari: Marian Aioani (Farul Constanța), Mihai Popa (Astra Giurgiu), Ştefan Târnovanu (FCSB);

Fundași: Radu Boboc (Farul Constanța), Andrei Chindriş (FC Botoșani), Virgil Ghiţă (Farul Constanța), Andrei Raţiu (Villarreal B), Florin Ştefan, Alexandru Paşcanu (CFR Cluj), Ricardo Grigore (Dinamo);

Mijlocași: Tudor Băluţă (Brighton), Mihai Dobre (Dijon), Ion Gheorghe (FC Voluntari), Marius Marin (Pisa), Ronaldo Deaconu (Gaz Metan Mediaș), Eduard Florescu (FC Botoșani), Antonio Sefer (Rapid București), Andrei Ciobanu (Farul Constanța), Marco Dulca (Chindia Târgoviște);

Atacanți: Andrei Sîntean (FC Hermannstadt), George Ganea (Farul Constanța), Valentin Gheorghe (Astra Giurgiu);

GIMNASTICĂ ARTISTICĂ

Individual compus: Maria Luisa Holbură (n. 2000) – este debutantă la Jocurile Olimpice.

Individual compus: Larisa Andreea Iordache (n. 19 iunie 1996) - a participat la JO de la Londra 2012, la bârnă, echipe (medalie de bronz) și individual compus. La Campionatele Mondiale și Europene: 10 medalii de aur, 12 de argint și 4 de bronz. 

Sărituri: Marian Drăgulescu (n. 18 decembrie 1980) - a participat la patru ediții ale Jocurilor Olimpice: Sydney 2000, Atena 2004 (medalie de argint la sol și bronz la sărituri), Beijing 2008 și Rio 2016. Are 18 medalii de aur, 8 medalii de argint și 2 de bronz la Campionate Mondiale și Europene.

JUDO

Categoria 52 kg: Andreea Ștefania Chițu (n. 17 mai 1988) - a mai participat la JO de la Londra 2012 și de la Rio 2016. A cucerit 3 medalii de aur, 5 de argint și 3  de bronz la Campionate Mondiale și Europene.

Categoria 73 kg: Alexandru Constantin Raicu (n. 20 decembrie 1996) – este debutant la Jocurile Olimpice.

Categoria +100 kg: Vlăduț George Simionescu (n. 30 aprilie 1990) - a mai participat la JO de la Londra 2012. Are în palmares medalia de argint la Campionatele  Europene U23 Tyumen, Rusia 2011, și medalia de bronz la Campionatele Europene U23 Erevan, Armenia 2009.

CAIAC-CANOE

C2 - 1.000 m:

- Cătălin Chirilă (n. 11 mai 1998) - a cucerit medalia de aur la Jocuri Europene Minsk 2019 și medalia de bronz la Campionatele Europene Poznan, Polonia 2021.

- Victor Mihalachi (n. 24 februarie 1989) – a mai participat la JO Londra 2012. Are la activ 10 medalii de aur, 3 de argint și 5 de bronz la Campionate Mondiale și Europene.

LUPTE 

Categoria 53 kg: Andreea Beatrice Ana (n. 14 noiembrie 2000) – este debutantă la Jocurile Olimpice.

Categoria 62 kg: Kriszta Tunde Incze (n.15 mai 1996) – a câștigat o medalie de argint la Campionatele Europene București 2019 (libere, 65 kg) și două medalii de bronz la Jocurile Europene Minsk 2019 (libere, 62 kg) și la Campionatele Europene Varșovia, Polonia 2021 (libere, 65 kg).

Categoria 50 kg: Emilia Alina Vuc (n. 4 octombrie 1993) – a mai participat la JO de la Rio 2016. A câștigat 4 medalii de argint și una de bronz la Campionatele Mondiale și Europene.

Categoria 130 kg: Alin Alexuc-Ciurariu (n. 3 februarie 1990) - a mai participat la JO de la Londra 2012 (greco-romane, 96 kg) și la JO de la Rio 2016 (greco-romane, 98 kg). Are în palmares o medalie de aur, una de argint și două  de bronz la Campionatele Mondiale și Europene.

Categoria 97 kg: Albert Saritov (n. 8 iulie 1985) - a fost medaliat cu bronz la JO Rio 2016 (libere, 97 kg). A mai cucerit medalia de argint la Campionatele Europene Roma, Italia 2020 (libere, 97 kg), și medalia de bronz la Campionatele Mondiale Istanbul, Turcia 2011 (libere, 84 kg).

ÎNOT

50 m liber: Bianca Andreea Costea (n. 26 ianuarie 2005) – a câștigat o medalie de aur la Festivalul Olimpic al Tineretului European Baku 2019;

100 m spate: Robert Andrei Glință (n. 18 aprilie 1997) - a mai participat la JO de la Rio 2016. Are în palmares 2 medalii de aur, 2 de argint și una de bronz la Campionatele Mondiale și Europene.

100 m spate: Daniel Cristian Martin (n. 5 octombrie 2000) – are în palmares medalia de argint la Jocurile Olimpice de Tineret Buenos Aires 2018  și medalia de bronz la Festivalul Olimpic al Tineretului European Tbilisi 2015. 

100 m liber: David Popovici (n. 15 septembrie 2004) - a câștigat o medalie de aur și două de argint la Festivalul Olimpic al Tineretului European Baku. De asemenea, a cucerit trei medalii de aur și una de argint la Europeanul de tineret de la Roma, din acest an, doborând trei recorduri mondiale.

SCRIMĂ

Spadă: Ana Maria Popescu (n. 26 noiembrie 1984) - a participat până acum la patru ediții ale Jocurilor Olimpice: Atena 2004, Beijing 2008 (argint la spadă individual), Londra 2012 și Rio 2016 (aur la spadă echipe). Are în palmares 14 medalii de aur, 7 medalii de argint și 6 medalii de bronz la Campionate Mondiale și Europene.

Sabie: Iulian Robert Teodosiu (n. 30 septembrie 1994) - a câștigat o medalie de argint și una de bronz la Campionatele  Mondiale, plus una de bronz la Campionatele Europene.

TENIS

Dublu feminin:

- Monica Niculescu (n. 25 septembrie 1987, 58 WTA la dublu) - a participat la JO de la Rio 2016. 

- Ioana Raluca Olaru (n. 3 martie 1989, 40 WTA la dublu) – este debutantă la Jocurile Olimpice.

Simplu feminin

- Mihaela Buzărnescu – (n. 4 mai 1988, n3. 135 mondial la simpku) - debutantă la JO. 

TENIS DE MASĂ

Simplu: Daniela Dodea Monteiro (n. 13 ianuarie 1988) - a mai participat la Jocurile Olimpice de la Beijing 2008, Londra 2012 și Rio 2016. A câștigat 6 medalii de aur, 6 de argint și 3 de bronz la Campionatele Europene.

Simplu: Elizabeta Samara (n. 15 aprilie 1989) - a mai participat la Jocurile Olimpice de la Beijing 2008, Londra 2012 și Rio 2016. Are în palmares 7 medalii de aur, 6 medalii de argint și 5 medalii de bronz la Campionatele Europene.

Simplu, dublu mixt: Bernadette Cynthia Szocs (n. 5 martie 1995) - a cucerit 2 medalii de aur, 5 de argint și 2 de bronz la Campionatele Europene.

Simplu, dublu mixt: Ovidiu George Ionescu (n. 28 iunie 1989) - a câștigat până acum o medalie de aur, 3 de argint și 2 de bronz la Campionate Europene.

TIR SPORTIV

10 m puşcă aer comprimat: Laura Georgeta Ilie (n. 30 aprilie 1993) - are în palmarest 4 medalii de aur și una de bronz la Campionatele Europene.

TIR CU ARCUL

Mădălina Ștefania Amăistroaie (N. 9 decembrie 2002) – este debutantă la Jocurile Olimpice.

TRIATLON

Felix Pierre Duchampt (n. 5 septembrie 1989) – debutant la Jocurile Olimpice.

BASCHET 3X3 

Echipa României de baschet 3x3 - a câștigat medalia de argint la Campionatul European din 2016: Claudia Monica Cuic, Gabriela Mărginean, Ancuța Cioleta Stoenescu, Sonia Ursu.

Credit foto: sportpictures.eu

Autor

Salutare! Numele meu e Florin Caramavrov, sunt jurnalist de sport din 1993, am lucrat la Fotbal Plus, Sport XXI, Sportul românesc, Gazeta sporturilor, Prosport. Acum am site-ul meu - SPORTescu.ro. De asemenea, sunt invitat permanent al emisiunilor sportive de la Sport.ro de peste 8 ani și am realizat și prezentat pentru Pariurix.com peste 100 de emisiuni cu informații sportive pentru... citeste mai mult