1. Home »
  2. Stiri sportive »
  3. Programul complet al Ligii a 2-a 2023-2024

Programul complet al Ligii a 2-a 2023-2024

victorpartan
victorpartan

2023-07-20 15:38:41

image Programul complet al Ligii a 2-a 2023-2024

Liga a 2-a Casa Pariurilor începe pe 5 august 2023 și are la start 20 de echipe, care vor juca fiecare cu fiecare într-o singură manșă în sezonul regulat. Din sezonul viitor se schimbă formatul, la competiție urmând a participa 22 de formații.

Pariază pe meciurile din Liga a 2-a cu un bonus atractiv de bun venit!

În play-off vor fi 6 echipe care vor juca tur-retur, celelate 16 fiind repartizate în play-out, în două serii. Formatul eșalonului secund suferă unele modificări încă din ediția 2023-2024, în sensul că la final nu vor mai retrograda 5 echipe, ci numai 4. Din Liga a 3-a vor promova 6 formații. 

„Ca avantaj al acestui nou format, în primul rând vorbim despre creșterea numărului de jocuri. Vom avea 3 meciuri în plus pentru echipele care vor disputa play-out-ul și două în plus pentru cele din play-off, astfel încât să ne apropiem de numărul echipelor din campionatele cu care ne dorim să ne comparăm”, a declarat Răzvan Burleanu, președintele Federației Române de Fotbal.

Iată participantele la campionatul 2023-2024: CS Mioveni, Chindia Târgoviște, FC Argeș (retrogradate din SuperLigă), Ceahlăul Piatra Neamț, CSM Alexandria, CS Tunari, CSM Reșița, Corvinul Hunedoara (promovate din Liga a 3-a), CSA Steaua, Gloria Buzău, Unirea Dej, FK Csikszereda, Șelimbăr, Slatina, Unirea Slobozia, FC Brașov, Concordia Chiajna, Dumbrăvița, Viitorul Pandurii Tg. Jiu, Metaloglobus.

Reșița, Alexandria, Șelimbăr, Corvinul, Steaua, Tunari, Slatina și Dumbrăvița nu au drept de promovare. FC Brașov a făcut apel la TAS după ce nu i-a fost acordată certificarea pentru Liga 2. În cazul în care decizia FRF nu va fi schimbată, locul ei va fi luat de ultima retrogradată în Liga 3 în sezonul precedent, Progresul Spartac.

Concordia Chiajna are echipă „stelară”

Concordia Chiajna are lotul cu cele mai multe vedete. Raul Rusescu, Adrian Popa, Gabriel Tamaș și Romario Pires sunt jucătorii cei mai cunoscuți dintr-o echipă din care mai fac parte jucători cu meciuri multe în prima ligă, precum Paul Pîrvulescu, George Călințaru, Laurențiu Corbu, Florin Achim, Mirko Ivanovski și Adrian Bălan. Cu o valoare totală de 3,47 milioane de euro, ilfovenii sunt pe locul 4 în topul cotelor de piață, după FC Argeș (4,41 milioane), CSA Steaua (3,72 milioane) și FC Buzău (3,51 milioane).

La sediul FRF, a fost stabilit programul sezonului regulat:

Etapa 1

FK Miercurea Ciuc – Concordia Chiajna
FC Brașov / Progresul Spartac – CSC Dumbrăviţa
Corvinul Hunedoara – Ceahlăul Piatra Neamţ
CSM Reşiţa – Unirea Slobozia
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Campionii FC Argeş
CS Mioveni – Gloria Buzău
CS Tunari – CSM Slatina
Chindia Târgovişte – Steaua
Metaloglobus București – CS Comunal Şelimbăr
Unirea Dej – CSM Alexandria

Etapa 2

Concordia Chiajna – CSM Alexandria
CS Comunal Şelimbăr – Unirea Dej
Steaua – Metaloglobus București
CSM Slatina – Chindia Târgovişte
Gloria Buzău – CS Tunari
Campionii FC Argeş – CS Mioveni
Unirea Slobozia – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Ceahlăul Piatra Neamţ – CSM Reşiţa
CSC Dumbrăviţa – Corvinul Hunedoara
FK Miercurea Ciuc – FC Brașov / Progresul Spartac

Etapa 3

FC Brașov / Progresul Spartac – Concordia Chiajna
Corvinul Hunedoara – FK Miercurea Ciuc
CSM Reşiţa – CSC Dumbrăviţa
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Ceahlăul Piatra Neamţ
CS Mioveni – Unirea Slobozia
CS Tunari – Campionii FC Argeş
Chindia Târgovişte – Gloria Buzău
Metaloglobus București – CSM Slatina
Unirea Dej – Steaua
CSM Alexandria – CS Comunal Şelimbăr

Etapa 4

Concordia Chiajna – CS Comunal Şelimbăr
Steaua – CSM Alexandria
CSM Slatina – Unirea Dej
Gloria Buzău – Metaloglobus București
Campionii FC Argeş – Chindia Târgovişte
Unirea Slobozia – CS Tunari
Ceahlăul Piatra Neamţ – CS Mioveni
CSC Dumbrăviţa – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
FK Miercurea Ciuc – CSM Reşiţa
FC Brașov / Progresul Spartac – Corvinul Hunedoara

Etapa 5

Corvinul Hunedoara – Concordia Chiajna
CSM Reşiţa – FC Brașov / Progresul Spartac
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – FK Miercurea Ciuc
CS Mioveni – CSC Dumbrăviţa
CS Tunari – Ceahlăul Piatra Neamţ
Chindia Târgovişte – Unirea Slobozia
Metaloglobus București – Campionii FC Argeş
Unirea Dej – Gloria Buzău
CSM Alexandria – CSM Slatina
CS Comunal Şelimbăr – Steaua

Etapa 6

Concordia Chiajna – Steaua
CSM Slatina – CS Comunal Şelimbăr
Gloria Buzău – CSM Alexandria
Campionii FC Argeş – Unirea Dej
Unirea Slobozia – Metaloglobus București
Ceahlăul Piatra Neamţ – Chindia Târgovişte
CSC Dumbrăviţa – CS Tunari
FK Miercurea Ciuc – CS Mioveni
FC Brașov / Progresul Spartac – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Corvinul Hunedoara – CSM Reşiţa

Etapa 7

CSM Reşiţa – Concordia Chiajna
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Corvinul Hunedoara
CS Mioveni – FC Brașov / Progresul Spartac
CS Tunari – FK Miercurea Ciuc
Chindia Târgovişte – CSC Dumbrăviţa
Metaloglobus București – Ceahlăul Piatra Neamţ
Unirea Dej – Unirea Slobozia
CSM Alexandria – Campionii FC Argeş
CS Comunal Şelimbăr – Gloria Buzău
Steaua – CSM Slatina

Etapa 8

Concordia Chiajna – CSM Slatina
Gloria Buzău – Steaua
Campionii FC Argeş – CS Comunal Şelimbăr
Unirea Slobozia – CSM Alexandria
Ceahlăul Piatra Neamţ – Unirea Dej
CSC Dumbrăviţa – Metaloglobus București
FK Miercurea Ciuc – Chindia Târgovişte
FC Brașov / Progresul Spartac – CS Tunari
Corvinul Hunedoara – CS Mioveni
CSM Reşiţa – Viitorul Pandurii Târgu Jiu

Etapa 9

Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Concordia Chiajna
CS Mioveni – CSM Reşiţa
CS Tunari – Corvinul Hunedoara
Chindia Târgovişte – FC Brașov / Progresul Spartac
Metaloglobus București – FK Miercurea Ciuc
Unirea Dej – CSC Dumbrăviţa
CSM Alexandria – Ceahlăul Piatra Neamţ
CS Comunal Şelimbăr – Unirea Slobozia
Steaua – Campionii FC Argeş
CSM Slatina – Gloria Buzău

Etapa 10

Concordia Chiajna – Gloria Buzău
Campionii FC Argeş – CSM Slatina
Unirea Slobozia – Steaua
Ceahlăul Piatra Neamţ – CS Comunal Şelimbăr
CSC Dumbrăviţa – CSM Alexandria
FK Miercurea Ciuc – Unirea Dej
FC Brașov / Progresul Spartac – Metaloglobus București
Corvinul Hunedoara – Chindia Târgovişte
CSM Reşiţa – CS Tunari
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CS Mioveni

Etapa 11

CS Mioveni – Concordia Chiajna
CS Tunari – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Chindia Târgovişte – CSM Reşiţa
Metaloglobus București – Corvinul Hunedoara
Unirea Dej – FC Brașov / Progresul Spartac
CSM Alexandria – FK Miercurea Ciuc
CS Comunal Şelimbăr – CSC Dumbrăviţa
Steaua – Ceahlăul Piatra Neamţ
CSM Slatina – Unirea Slobozia
Gloria Buzău – Campionii FC Argeş

Etapa 12

Concordia Chiajna – Campionii FC Argeş
Unirea Slobozia – Gloria Buzău
Ceahlăul Piatra Neamţ – CSM Slatina
CSC Dumbrăviţa – Steaua
FK Miercurea Ciuc – CS Comunal Şelimbăr
FC Brașov / Progresul Spartac – CSM Alexandria
Corvinul Hunedoara – Unirea Dej
CSM Reşiţa – Metaloglobus București
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Chindia Târgovişte
CS Mioveni – CS Tunari

Etapa 13

CS Tunari – Concordia Chiajna
Chindia Târgovişte – CS Mioveni
Metaloglobus București – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Unirea Dej – CSM Reşiţa
CSM Alexandria – Corvinul Hunedoara
CS Comunal Şelimbăr – FC Brașov / Progresul Spartac
Steaua – FK Miercurea Ciuc
CSM Slatina – CSC Dumbrăviţa
Gloria Buzău – Ceahlăul Piatra Neamţ
Campionii FC Argeş – Unirea Slobozia

Etapa 14

Concordia Chiajna – Unirea Slobozia
Ceahlăul Piatra Neamţ – Campionii FC Argeş
CSC Dumbrăviţa – Gloria Buzău
FK Miercurea Ciuc – CSM Slatina
FC Brașov / Progresul Spartac – Steaua
Corvinul Hunedoara – CS Comunal Şelimbăr
CSM Reşiţa – CSM Alexandria
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Unirea Dej
CS Mioveni – Metaloglobus București
CS Tunari – Chindia Târgovişte

Etapa 15

Chindia Târgovişte – Concordia Chiajna
Metaloglobus București – CS Tunari
Unirea Dej – CS Mioveni
CSM Alexandria – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CS Comunal Şelimbăr – CSM Reşiţa
Steaua – Corvinul Hunedoara
CSM Slatina – FC Brașov / Progresul Spartac
Gloria Buzău – FK Miercurea Ciuc
Campionii FC Argeş – CSC Dumbrăviţa
Unirea Slobozia – Ceahlăul Piatra Neamţ

Etapa 16

Concordia Chiajna – Ceahlăul Piatra Neamţ
CSC Dumbrăviţa – Unirea Slobozia
FK Miercurea Ciuc – Campionii FC Argeş
FC Brașov / Progresul Spartac – Gloria Buzău
Corvinul Hunedoara – CSM Slatina
CSM Reşiţa – Steaua
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CS Comunal Şelimbăr
CS Mioveni – CSM Alexandria
CS Tunari – Unirea Dej
Chindia Târgovişte – Metaloglobus București

Etapa 17

Metaloglobus București – Concordia Chiajna
Unirea Dej – Chindia Târgovişte
CSM Alexandria – CS Tunari
CS Comunal Şelimbăr – CS Mioveni
Steaua – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CSM Slatina – CSM Reşiţa
Gloria Buzău – Corvinul Hunedoara
Campionii FC Argeş – FC Brașov / Progresul Spartac
Unirea Slobozia – FK Miercurea Ciuc
Ceahlăul Piatra Neamţ – CSC Dumbrăviţa

Etapa 18

Concordia Chiajna – CSC Dumbrăviţa
FK Miercurea Ciuc – Ceahlăul Piatra Neamţ
FC Brașov / Progresul Spartac – Unirea Slobozia
Corvinul Hunedoara – Campionii FC Argeş
CSM Reşiţa – Gloria Buzău
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSM Slatina
CS Mioveni – Steaua
CS Tunari – CS Comunal Şelimbăr
Chindia Târgovişte – CSM Alexandria
Metaloglobus București – Unirea Dej

Etapa 19

Unirea Dej – Concordia Chiajna
CSM Alexandria – Metaloglobus București
CS Comunal Şelimbăr – Chindia Târgovişte
Steaua – CS Tunari
CSM Slatina – CS Mioveni
Gloria Buzău – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Campionii FC Argeş – CSM Reşiţa
Unirea Slobozia – Corvinul Hunedoara
Ceahlăul Piatra Neamţ – FC Brașov / Progresul Spartac
CSC Dumbrăviţa – FK Miercurea Ciuc

Pariază pe meciurile din Liga a 2-a cu un bonus atractiv de bun venit!

Salut! Sunt jurnalist de sport încă din anul 2000. În principiu, știu cam tot ce mișcă în fotbalul românesc, atât la suprafață, cât și în subteran. Am făcut parte din Comisia de Istorie și Statistică a Federației Române de Fotbal, contribuind la realizarea mai multor cărți despre istoria fotbalului românesc. Bineînțeles, sunt parior. Din când în când, mai joc și la sloturi. Favoritul meu este Shin ...

Citeste mai mult

Ponturi / Predicții

Case de pariuri online legale recomandate

ABONEAZĂ-TE PENTRU A PRIMI ȘTIRI DE LA PARIURIX