Ce șanse are România să se califice direct la Cupa Mondială 2026

2024-12-14 13:01:41

Naționala României face parte din grupa H în preliminariile Cupei Mondiale 2026, alături de Austria, Bosnia-Hețegovina, Cipru și San Marino. Ne-am bucurat atunci când am văzut că am evitat Spania, Franța sau Anglia din rândul capilor de serie, dar cotele antepost afișate de casele de pariuri ne sugerează că nu trebuie să fim foarte entuziaști.
Ultimul turneu final de Cupă Mondială la care a participat România a fost cel din 1998. „Tricolorii” au șanse mari să se califice direct la CM 2026 din SUA, Canada și Mexic, făcând parte dintr-o grupă preliminară în care cea mai puternică adversară este Austria. Potrivit cotelor oferite de agenția Betano, lupta pentru primul loc se va da între noi și austrieci, dar favoriți cerți sunt elevii lui Ralph Rangnick.
Ca și România, Austria a ajuns în „optimi” la Euro 2024, fază în care a fost eliminată de Turcia (1-2). A ajuns aici după ce a câștigat grupa din care a făcut parte: 3-1 cu Polonia, 3-2 cu Țările de Jos și 0-1 cu Franța (autogol Maximilian Wober).
Naționala antrenată de Rangnick s-a clasat pe locul secund în Grupa B3 din Liga Națiunilor 2024-2025, cu 11 puncte. Grupa a fost câștigată de Norvegia (13 puncte).
Plecăm cu a doua șansă și dacă e să comparăm valorile celor două loturi: al României este cotat la 101,5 milioane de euro pe Transfermarkt, în vreme ce Austria valorează 237,2 milioane de euro.
În cazul în care se va clasa de la locul 2 în jos, reprezentativa țării noastre se va putea califica la turneul final al Cupei Mondiale prin play-off-ul Ligii Națiunilor, din primăvara lui 2026.
Care sunt favoritele în celelalte grupe
Grupa A: câștigătoare Germania/Italia, Slovacia, Irlanda de Nord, Luxemburg
Din această grupă va face parte învingătoarea din sfertul de finală din Liga Națiunilor, Germania vs Italia. Oricare ar fi ea, va fi favorită clară la câștigarea grupei (cotă 1.25 pe Betano). A doua favorită este Slovacia (6.50).
Grupa B: Elveția, Suedia, Slovenia, Kosovo
Lupta pentru primul locul se va da între Elveția (1.80) și Suedia (2.50).
Grupa C: învinsă Portugalia/Danemarca, Grecia, Scoția, Belarus
Învinsa din „sfertul” de Nationds League Portugalia vs Danemarca are cota 2.40 să se impună în această grupă, în fața Greciei (2.75) și Scoției (3.25).
Grupa D: câștigătoare Franța/Croația, Ucraina, Islanda, Azerbaidjan
Câștigătoarea din confruntarea Franța vs Croația are șanse mari să termine pe primul loc. Este cotă 1.25 pentru acest scenariu, principala contracandidată fiind Ucraina (5.00).
Grupa E: câștigătoare Spania/Țările de Jos, Turcia, Georgia, Bulgaria
Câștigătoarea din sfertul de finală Spania vs Țările de Jos ar trebui să se claseze pe primul loc la finalul preliminariilor, cotă 1.30 vs 5.25 (cât are Turcia).
Grupa F: câștigătoare Portugalia/Danemarca, Ungaria, Irlanda, Armenia
Pierzătoarea dintre Portugalia și Danemarca (cotă 1.28) se va duela cu Ungaria (5.25). Ungurii nu ar trebui să aibă speranțe prea mari.
Grupa G: învinsă Spania/Țările de Jos, Polonia, Finlanda, Lituania, Malta
Situația este similară cu cea din grupa precedentă. Învinsa din meciul Spania vs Țările de Jos are cotă 1.28 să se califice direct la CM 2026. Cota Poloniei este 4.50.
Grupa I: învinsă Germania/Italia, Norvegia, Israel, Estonia, Moldova
Pierzătoarea dintre Germania și Italia este prima favorită la câștigarea grupei, cu cota 1.30. A doua favorită este Norvegia (4.25).
Grupa J: Belgia, Țara Galilor, Macedonia de Nord, Kazahstan, Liechetenstein
Este foarte probabil ca Belgia să termine pe primul loc (cotă 1.28), urmată de Țara Galilor (4.00).
Grupa K: Anglia, Serbia, Albania, Letonia, Andorra
Anglia este cea mai puternică favorită din preliminarii, beneficiind de cotă 1.15. A doua echipă din această grupă este Serbia (6.50).
Grupa L: învinsă Franța/Croația, Cehia, Muntenegru, Insulele Feroe, Gibraltar
Învinsa din „sfertul” Franța vs Croația are cotă 1.30, iar Cehia a primit cota 4.50.
Așadar, potrivit cotelor antepost, grupa României este una dintre cele mai echilibrate ca luptă „în doi” pentru primul loc. Doar în grupele B și C prima favorită are cotă mai mare decât Austria.
Credit foto: sportpictures.eu
Salutare! Numele meu e Florin Caramavrov, sunt jurnalist de sport din 1993, am lucrat la Fotbal Plus, Sport XXI, Sportul românesc, Gazeta sporturilor, Prosport. Acum am site-ul meu - SPORTescu.ro. De asemenea, sunt invitat permanent al emisiunilor sportive de la ProArena (fost Sport.ro) de peste 10 ani și am realizat și prezentat pentru Pariurix.com peste 100 de emisiuni cu informații sportive pen ...
Citeste mai mult



Case de pariuri online legale recomandate
Cazinouri online legale recomandate
Tipsteri ai lunii