Craiova, pas de defilare cu Botoșani în Cupă: 5-1! Recital Băluță (VIDEO)

Craiova a început tare meciul tur cu Botoșani din semifinalele Cupei României, dar oltenii au fost dezavantajați clar de arbitraj în momentele de început ale partidei. Trimis să facă lumină la derby-ul din Cupă, Feșnic a dat-o în bară cu două erori mari - un penalty și un fault dur la Gustavo, nesancționate! Încet, încet, jucătorii lui Mangia și-au dat drumul la joc și, inevitabil, au deschis scorul.

Pedepsit o etapă pentru declarațiile la adresa lui Mangia, Băluță s-a lipit de gol în minutul 12 după o pasă excelentă a lui Gustavo, căzut pe gazon.

Treziți la realitate, moldovenii au revenit periculos în meci și au ratat două ocazii bune prin Golubovic (foarfecă) și Roman, execuții la care Calancea a fost imperial. A urmat apoi un gol anulat al lui Gardoș, spre disperarea lui Devis Mangia care a protestat vehement pe margine. Bucuria gazdelor a venit tot de la Băluță - atacantul de 24 de ani a urcat scorul la 2-0 din pasa lui Mitriță.

Oltenii s-au bucurat, însă, doar patru minute - Florin Acsinte (foto: sportpictures.eu) a redus din diferență cu o execuție fabuloasă din marginea careului, după o greșeală a lui Dimitrov. Când toată lumea se pregătea de pauză, Gustavo s-a infiltrat în careul advers și a scos un penalty după o căzătură ca-n filme în urma unui duel cu Miron. Feșnic a fost ferm și a arătat punctul cu var, iar același Gustavo a ridicat scorul la 3-1.

”Recitalul” oltenilor a continuat după pauză. După o ocazie bună a celor de la Botoșani, Mitriță s-a lipit și el de gol după o fază colectivă de atac și a ridicat scorul la 4-1. Dar asta nu a fost totul.

După golul de 5-1, marcat de același Băluță (foto: sportpictures.eu) cu o execuție incredibilă din lovitură liberă, moldovenii și-au dat seama, în sfârșit, că au de-a face cu o echipă cu două clase peste! Cu tripla reușită în meciul cu Botoșani, Băluță a ajuns la șase goluri în acest sezon al Cupei României și este lider în topul golgheterilor.

Mare favorită la câștigarea trofeului, CSU Craiova își poate face deja planurile pentru finală - unde se va confrunta cu învingătoarea din meciul dintre Hermannstadt și Gaz Metan Mediaș (1-0 pentru sibieni după meciul tur).

Video AICI cu cele mai importante faze din CSU Craiova - FC Botoșani 5-1.