Craiova a tremurat pentru calificarea în optimile Cupei României. Ivan, gol în minutul 100!

Locul 5 în Liga a doua, Sepsi Sf. Gheorghe a chinuit-o pe CSU Craiova în 16-imile Cupei României. Trupa lui Gigi Mulţescu a avut nevoie de prelungiri ca să meargă mai departe. Chemat la lot de Christoph Daum pentru meciul cu Polonia, Andrei Ivan a marcat în minutul 100 golul fericirii pentru echipa aflată pe locul secund în Liga 1.

A fost o victorie chinuită, dar s-au apărat pe două linii, a fost greu să-i desfacem. Am fost obosiți după meciul de sâmbătă, s-a văzut. Era bine să fi câștigat după 90 de minute, dar acum ne rămâne să ne mobilizăm pentru meciul cu Pandurii. Am o perioadă bună, sper să o țin tot așa.

---Andrei Ivan, CSU Craiova

A fost 0-0 după 90 de minute regulamentare şi totul părea să se îndrepte spre penalty-uri. A venit, însă, sclipirea golgheterului Craiovei, care l-a învins pe portarul advers cu un lob frumos şi l-a salvat de la o criză de inimă pe Gigi Mulţescu.

Am câștigat, dar avem multe accidentări. Pe final, meciul semăna cu o coridă. Terenul n-a fost tăvălugit, sărea mingea, a fost foarte greu să o controlezi. Arbitrii au lăsat jocul dur.  Ne-au lovit de ne-au rupt! Trebuia să dăm gol repede, dar n-am fost preciși. Ivan poate să facă câte 3 tumbe în fiecare meci, din partea mea.

---Gheorghe Mulţescu, antrenor CSU Craiova

Suntem foarte mulțumiți de meciul făcut. Eu cred că meritam să ajungem măcar la loviturile de departajare, am avut și noi ocaziile noastre. Am căzut fizic, s-a văzut, pentru că noi ne-am pregătit pentru meciurile din Liga a II-a, nu pentru meciuri cu echipe din Liga I. Cred că în doi sau trei ani, dacă păstrăm acest lot, putem să tragem la promovare în prima divizie.

---Attila Hadnagy, Sepsi Sf. Gheorghe

Echipele de start:

Sepsi Sf. Gheorghe: Niczuly – Burlacu, Ursu, Damian, Bobu, Mitra - Minciună, Plămadă, Huiban - Ene, Hadnagy.

CSU Craiova:  Calancea – Briceag, Kelici, Kay, Vătăjelu – Bancu, Zlatinski, Gustavo – Nuno Rocha, Măzărache, Ivan.

CFR Cluj (1-0 cu CSM Rm. Vâlcea) şi Luceafărul Oradea (1-0 cu Metalosport Galaţi) au fost primele echipe calificate în optimile Cupei României. Cei de la Pandurii merg şi ei mai departe, după 3-0 cu ASU Poli Timişoara. În vestiarul gorjenilor e supărare mare din cauza problemelor financiare. Amânaţi din nou de conducerea echipei cu plata salariilor restante, jucătorii lui Grigoraş au ameninţat că nu se vor prezenta la următorul meci din campionat, cu CSU Craiova.

Avem promisiunea că mâine se va rezolva. Mereu e sută la sută mâine...Dacă nu se va rezolva până la partida cu Craiova, cu siguranţă se vor lua măsuri!,