City a convins un super-jucător să stea până în 2020 la echipă. Cotă mărită cu West Ham

Manchester City a fost la un pas să bifeze primul eșec sezonul ăsta în Premier League, miercuri seară în meciul cu Southampton. ”Sfinții” s-au ținut tari pe ”Etihad” și au egalat în ultimul sfert de oră prin Romeu, dar Guardiola a fost salvat de Sterling (foto: mancity.com) când nimeni nu se mai aștepta - în minutul 90+6! A fost al 30-lea meci consecutiv fără înfrângere pentru ”cetățeni”.

Man City este acum la o singură victorie de seria incredibilă a lui Chelsea din sezonul trecut şi la două de parcursul lui Arsenal din 2002. Trupa lui Guardiola nu a mai pierdut un meci oficial în timpul regulamentar de joc (90 de minute) din 5 aprilie, când a pierdut cu 1-2 partida cu Chelsea (etapa 31). City e acum pe cai mari - conduce în Premier League la 8 puncte distanță de locul doi ocupat de marii rivali de la United și este la 11 puncte în fața campioanei Chelsea, care încheie podiumul.

”Cetățenilor” le-a trecut însă glonțul pe lângă ureche miercuri seara în meciul cu Southampton. ”Sfinții” s-au ținut tare și au reușit să egaleze în ultimul sfert de oră, dar Raheem Sterling l-a salvat pe Guardiola în minutul 90+6! A fost a 12 victorie consecutivă pentru City în această ediţie de campionat, "cetăţenii" aflându-se acum la o singură victorie de seria lui Chelsea, din sezonul trecut, şi la două de parcursul lui Arsenal Londra, din 2002. Man City n-a mai pierdut niciun meci oficial în 90 de minute din data de 5 aprilie, când Chelsea a învins-o cu 2-1, în etapa a 31-a din Premier League.

”Toreadorul” D. Silva a semnat prelungirea

Săptămâna asta, gruparea de pe ”Etihad” a reușit să-l convingă pe David Silva (foto: mancity.com) să-și prelungească cu un an contractul. Asta înseamnă că spaniolul va mai juca la City până în vara lui 2020. El s-a mutat în Premier League în 2010 de la Valencia pentru 27 milioane de euro. De atunci, jucătorul acum în vârstă de 31 de ani a câștigat două titluri în Premier League, o Cupă a Angliei și două Cupe ale Ligii.

Jucătorul cu cele mai multe asisst-uri în acest sezon (8), Silva a declarat că așteaptă cu nerăbdare să câștige cel de-al treilea titlu în Premier League. ”Eu unul simt că suntem din nou într-o poziție excelentă de a câștiga un nou trofeu. Stilul de fotbal pe care îl jucăm, și care este opera lui Pep, este unul plăcut și atractiv și sunt nerăbdător să devin din nou campion”, a spus David Silva.

Ca să-i arate că este un jucător pe care se bazează, Pep Guardiola i-a acordat banderola de căpitan lui David Silva (foto: thesun.co.uk) în meciul tur cu Napoli din Champions League, câștigat cu 2-1 de englezi. Spaniolul este anunțat titular și în meciul din această etapă cu West Ham, dar banderola de căpitan va merge la titularul ei de drept, Vincent Kompany. Leroy Sane a revenit la antrenamente, dar nu e pregătit încă să intre din primul minut și va fi pe banca de rezerve alături de Bravo, Mangala, Danilo, Toure, B. Silva și Fernandinho. Indisponibili sunt Benjamin Mendy și John Stones.

De partea cealaltă, West Ham va fi fără Javi Hernandez, Sam Byram și Jose Fonte. În plus, Winston Reid, James Collins și Andy Carroll sunt incerți.

Echipe probabile:

Manchester City: Ederson - Walker, Kompany, Otamendi, Delph - De Bruyne, Gundogan, David Silva - Sterling, Jesus, Aguero.

West Ham: Adrian - Zabaleta, Rice, Ogbonna, Cresswell - Kouyate, Obiang - Antonio, Lanzini, Arnautovic - Sakho.

Câteva statistici interesante

Lider detașat în Premier League, Man City conduce clar și la statistici. În acest sezon, echipa lui Guardiola (foto: sportpictures.eu) are o medie de 3,1 goluri pe meci, posesie de 66,2%, o acuratețe a paselor de 88,9% și o medie de 17,6 șuturi pe spațiul porții în fiecare partidă. La disciplină, City nu stă pe roze - a încasat 25 de cartonașe galbene până acum și 2 roșii.

Tot două cartonașe roșii a încasat și West Ham, dar echipa antrenată acum de David Moyes a primit nu mai puțin de 30 de galbene. De asemenea, ”ciocănarii” au o medie de doar 0,9 goluri pe meci, o posesie de 49,2% și o acuratețe a paselor de 76,6%. În ce privește șuturile pe spațiul porții, jucătorii lui West Ham au o medie de 10,1 ”tiruri” pe meci. Sunt cifrele făcute publice de cei de la Whoscored.com

Jucătorii lui Man City (foto: sportpictures.eu) a câștigat ultimele 11 meciuri din campionat. șia  marcat cel puțin 3 gluri în ultimele 5 meciuri acasă.
Gazdele au condus la pauză în 6 din ultimele 9 partide susținute în campionat în fața propriilor suporteri.
Echipa lui Guardiola a înscris peste 2,5 goluri în 8 din ultimele 9 meciuri jucate acasă în Premier League.

West Ham nu a reușit să câștige niciun meci din ultimele 8 disputate în deplasare în campionat.
Echipa lui Moyes a primit cel puțin 2 goluri în 5 din ultimele 6 partide jucate în Premier League.

Deschide cont și pariază pe minim un gol marcat de Manchester City cu West Ham la o cotă de 4.00!