Cea mai talentată generație U21 din ultimii ani. Marea surpriză vine din Liga I!

Naționala de tineret a României, antrenată de Daniel Isăilă, păstrează șanse de calificare la Euro 2019 din Italia și San Marino, după victoria (2-0) repurtată vineri în Elveția. Principalele contracandidate din Grupa 8 preliminară sunt Țara Galilor (care este cu 4 puncte în urma tricolorilor, dar are un meci în minus) și Portugalia (care este cu 7 puncte în urmă, dar are trei meciuri mai puțin).

Credit foto: frf.ro

Indiferent de concluzia acestei campanii, se vede cu ochiul liber că această generație U21 este cea mai talentată din ultimii ani, cu jucători care pot face față încă de acum la naționala de seniori. Printre ei: Nedelcearu, Manea, Pușcaș sau Costache. Cu excepția lui Ianis Hagi, „tricolorii” convocați au jucat cu regularitate în acest sezon. Tudorie, Costache și Burlacu au cifre foarte bune.

Cei mai scumpi tineri fotbaliști români care au evoluat contra Elveției au fost Nedelcearu și Pușcaș, cotați de transfermarkt.com la 1,5 milioane de dolari. Un alt jucător cu aceeași valoare de piață, Florinel Coman, a fost indisponibil.

Supriză! Apropo de valoarea de piață, cel mai promițător fotbalist autohton este „olteanul” Vladimir Screciu, care, la numai 17 ani, este evaluat la 600.000 de euro. Din lotul deplasat în Elveția au lipsit Dennis Man și Nedelcu (accidentați), Alexandru Mățan și Olimpiu Moruțan (ambii neconvocați), patru jucători ofensivi cu evoluții apreciate în acest sezon.

Există și o mică parte goală a paharului: Pașcanu, Dulca și Dobre, tinerii care vin din Anglia, au cote de piață de maxim 100.000 de euro. Aceste cifre ne fac să credem că au dreptate cei care susțin că suma de transfer a unui jucător este influențată în mare măsură de naționalitatea acestuia.

Echipa de start contra Elveției (4-2-3-1):

Portar

Ionuț Radu (20 de ani, Avellino – Italia, Serie B, valoare de piață 300.000 de euro) – 3 meciuri (270 de minute) / din 7 ale echipei

Fundași

Cristian Manea (20 de ani, CFR Cluj, valore de piață 450.000 de euro) – 13 meciuri jucate (1170 de minute) / din 13 ale echipei / 0 goluri marcate/ 0 pase de gol

Ionuț Nedelcearu (21 de ani, Dinamo, 1.5 milioane) – 12 (1020) / 13 / 1 / 0

Alexandru Pașcanu (19 ani, Leicester U23 – Anglia, 100.000) – 6 (451)/ 6/ 0/ 0

Andrei Radu (21 de ani, Aris Limassol – Cipru 1, 150.000) – 5 (437)/ 6/ 0/ 0

Mijlocași centrali

Alexandru Cicâldău (20 de ani, Viitorul Constanța, valoare de piață 250.000 de euro) – 11 meciuri jucate (799 de minute) / din 13 ale echipei / 0 goluri marcate / 2 pase de gol

Marco Dulca (18, Swansea U23 – Anglia, 50.000) – 1 (21)/ 6/ 0/ 0

Mijlocași ofensivi

Mihai Dobre (19 ani, Bury – Anglia 3, valoare de piață 50.000) – 6 meciuri jucate (186 de minute) / din 11 ale echipei / 0 goluri marcate / 0 pase de gol

Ianis Hagi (18 ani, Fiorentina – Italia 1, 750.000) – 0 (0)/ 7/ 0/ 0

Andrei Burlacu (20 de ani, CS U Craiova, 100.000) – 10 (498)/13/ 3/ 2

Atacant

George Pușcaș (21 de ani, Benevento – Italia 1, 1.5 milioane) – 5 meciuri jucate (312 de minute) / din 7 ale echipei / 0 goluri marcate / 0 pase de gol

Rezerve utilizate

Vladimir Screciu (17 ani, CS U Craiova, valoare de piață 600.000 de euro) – 12 meciuri jucate (825 de minute) / din 13 ale echipei / 0 goluri marcate / 0 pase de gol

Liechtenstein    3    0    0    3    1-11    0

Se mai joacă anul acesta: Liechtenstein - Elveția, Bosnia-Herțegovina - Portugalia (10.10.2017), ROMÂNIA - Portugalia, Țara Galilor - Bosnia-Herțegovina (10.11.2017), Țara Galilor - ROMÂNIA, Portugalia - Elveția (14.11.2017)

Prima clasată se califică direct, iar cele mai bune 4 echipe de pe locul 2 dau baraj pentru încă două locuri.