Adio, Europa! Calificată în prima repriză, FCSB s-a bătut singură după pauză în returul cu austriecii (VIDEO)

"Trebuie să avem foarte mare grijă la Bucureşti. FCSB şi-a creat multe ocazii la Viena şi a arătat că este o echipă foarte periculoasă", declara căpitanul lui Rapid Viena, Stefan Schwab într-un interviu în presa austriacă. Iar căpitanul austriecilor ştia foarte bine ce spune. Bătuţi cu 3-1 săptămâna trecută, jucătorii lui Nicolae Dică au început tare returul cu trupa lui Djuricin - pentru care Andrei Ivan a jucat titular.

Autorul golului din meciul tur. Harlem Gnohere a schimbat tabela pe "National Arena" după 11 minute - atacantul francez a înscris cu latul, din 6 metri, după o pasă excelentă a lui Mihai Roman.

După o gafă a lui Vlad, care a trebuit să-l înlocuiască pe accidentatul Bălgrădean, FCSB a jucat tot mai bine şi a intrat cu două goluri în avantaj la pauză. Servit excelent de Rusescu, Mihai Roman (foto) a scuturat şi el plasa porţii lui Streibinger şi a declanşat nebunia pe banca FCSB-ului.

După 45 de minute perfecte, trupa lui Nicolae Dică a impus ritmul jocului şi după pauză, iar Gnohere a irosit o ocazie uriaşă. Putea fi golul care i-ar fi făcut pe bucureşteni să nu mai joace cu o presiune enormă pe umeri. Gazdele au continuat să păstreze posesia şi să-i ţină pe austrieci departe de poarta lui Vlad.

Tinereţea i-a jucat, însă, o farsă lui Vlad în minutul 63. Portarul de rezervă al lui FCSB a retrimis mingea (care trecea pe lângă poartă) în teren şi austriecii au reintrat în cărţile calificării cu autogolul lui Mihai Bălaşa (foto). Câteva minute mai târziu, acelaşi Vlad a apărut bine în faţa lui Alar, iar apoi Bălaşa a intervenit salvator în faţa lui Murg la o ocazie imensă a oaspeţilor.

Austriecii nu au renunţat la atacuri şi Andrei Ivan şi-a trecut şi el în cont o mare ocazie. Fostul jucător al Craiovei l-a păcălit uşor pe Planic, dar mingea trimisă de el a fost respinsă de Vlad în bară! În ultimele minute, FCSB a apăsat pedala de acceleraţie. Mai întâi Rusescu (cu un şut deviat excelent în corner de Streibinger) şi apoi Planic, după un corner, au trecut de puţin pe lângă golul fericirii care i-ar fi trimis pe jucătorii lui Dică în grupele Europa League.

Gazdele au sperat în reuşita minune până în ultimele clipe ale meciului, dar austriecii au stat bine pe picioare şi au strâns perfect rândurile în faţa porţii. Nu s-a mai întâmplat nimic concret pe tabelă în dreptul gazdelor într-o seară în care se poate spune că fotbalul românesc a "murit" puţin, gândindu-ne la ruşinea de la Cluj...

Vezi AICI cele mai importante faze din returul dintre FCSB şi Austria Viena 2-1.

Gigi Becali: "Dacă era Messi al portarilor, Vlad era al Craiovei, nu era al meu! M-am păcălit atunci, n-am știut despre ce e vorba... Cred că s-a întâmplat asta pentru că l-am furat de la Craiova. Cu astfel de portar nu poți să te califici! Nu am ce să-i reproșez lui Dică, nu e vina lui că un portar bagă mingea în poartă. Dică era calificat...Vina e a mea, că trebuia să mai luăm un portar sau să-l ținem pe Stăncioiu! Asta e, ne axăm pe campionat și cu asta-basta. O să mai dăm doi jucători, nu avem ce să facem cu ei. Teixeira rămâne".

Nicolae Dică: "Sunt dezamăgit, am avut 2-0...Eram calificați...Acum e tardiv să vorbim. E ușor să dăm vina pe un jucător. Când pierdem, pierdem cu toții. Când câștigăm, câștigăm cu toții. Este rău pentru fotbalul românesc faptul că nicio echipă nu a reușit să se califice. Uitați-vă pe ce teren am jucat...Avem pretenții de Champions League și noi nu putem să avem grijă de un teren! Trebuie să privim înainte, avem ca obiectiv câștigarea campionatului. Trebuie să ridicăm capul și să mergem mai departe".

Echipele calificate în grupele Europa League după meciurile retur jucate în această seară:

Ludogoreţ, 5-0 la general cu Torpedo Kutaisi (titular în retur, Keşeru a pasat la primul gol al bulgarilor)
Dudelange, 5-2 la general cu CFR Cluj
Apollon, 3-3 la general cu FC Basel (a mers mai departe datorită celor 2 goluri marcate în deplasare)
RB Leipzig, 3-2 la general cu Zorya Lugansk
Beşiktaş, 4-1 la general cu Partizan Belgrad
Rapid Viena, 4-3 la general cu FCSB
Rangers, 2-1 la general cu Ufa
Rosenborg, 5-1 la general cu Shkendija
Genk, 9-4 la general cu Brondby
Spartak Trnava, 3-1 la general cu Olimpija
Olympiakos, 4-2 la general cu Burnley